Hide Nav Show Nav
SOLR_PROP

S.I. No. 5/1961 - District Court (Areas) Order, 1961.

S.I. No. 5/1961:

DISTRICT COURT (AREAS) ORDER, 1961.

DISTRICT COURT (AREAS) ORDER, 1961.

I, OSCAR TRAYNOR, Minister for Justice, in exercise of the powers conferred on me by section 21 of the Courts of Justice Act, 1953 (No. 32 of 1953), hereby order as follows :

1.—(1) This Order may be cited as the District Court (Areas) Order 1961.

(2) This Order shall come into operation on the 1st day of April, 1961.

2.—(1) In this Order—

"civil jurisdiction" means the jurisdiction of the District Court—

(a) in relation to civil proceedings within the meaning of the District Court Rules, 1948 ( S. R. & O. No. 431 of 1947 ), and

(b) under the Enforcement of Court Orders Acts, 1926 and 1940 ;

"summary jurisdiction" means the jurisdiction of the District Court other than civil jurisdiction;

"the operative date" means the 1st day of April, 1961.

(2) Any reference in the First or Second Schedule hereto to a road shall be construed as a reference to any bridge, pipe, arch, gully, footway, pavement, grass margin, fence, railing or wall forming part thereof.

(3) A name appearing in brackets in column (5) of the First or Second Schedule hereto after the name of a District Electoral Division is the name of the rural district (as constituted immediately before the 1st day of October, 1925) or urban district in which the District Electoral Division is situate.

3. For the purposes of the transaction of the business of the District Court, the State (other than the Dublin Metropolitan District) shall be divided into areas, to be called district court areas, in accordance with Articles 4 and 5 of this Order.

4.—(1) For the purposes of the transaction of the business of the District Court exercising its summary jurisdiction—

(a) each area mentioned in column (5) of the First Schedule hereto at a particular reference number shall be a district court area and shall be known by the name mentioned in column (3) of the said Schedule at that reference number,

(b) sittings of the District Court for the district court area, the name whereof is mentioned in column (3) of the said Schedule at a particular reference number, shall be held—

(i) in case one place only is mentioned in column (4) of the said Schedule at that reference number—at the place so mentioned on the days and at the hours mentioned in the said column (4) at that reference number after the mention of that place.

(ii) in case two places are mentioned in column (4) of the said Schedule at that reference number—at each place so mentioned on the days and at the hours mentioned in the said column (4) at that reference number immediately after the mention of that place.

(2) Business transacted in the District Court exercising its summary jurisdiction which is initiated before the operative date and is not completed before the operative date shall be continued and completed as if paragraph (1) of this Article had been in force at the time at which such business had been initiated.

5.—(1) For the purposes of the transaction of the business of the District Court exercising its civil jurisdiction—

(a) each area mentioned in column (5) of the Second Schedule hereto at a particular reference number shall be a district court area and shall be known by the name mentioned in column (3) of the said Schedule at that reference number,

(b) sittings of the District Court for the district court area, the name whereof is mentioned in column (3) of the said Schedule at a particular reference number, shall be held—

(i) in case one place only is mentioned in column (4) of the said Schedule at that reference number—at the place so mentioned on the days and at the hours mentioned in the said column (4) at that reference number after the mention of that place, or

(ii) in case two places are mentioned in column (4) of the said Schedule at that reference number—at each place so mentioned on the days and at the hours mentioned in the said column (4) at that reference number immediately after the mention of that place.

(2) Business transacted in the District Court exercising its civil jurisdiction which is initiated before the operative date shall be continued and completed as if paragraph (1) of this Article had been in force at the time at which such business had been initiated.

6. Nothing in this Order shall limit—

(a) the power of a justice of the District Court to hold a sitting of the District Court within his District, at any place or time not appointed under Article 4 or 5 of this Order, for the preliminary investigation of indictable offences, or

(b) the powers conferred on a justice of the District Court by section 27 of the Courts of Justice Act, 1953 (No. 32 of 1953), or by rules of court.

Article 4 (1).

FIRST SCHEDULE.

DISTRICT COURT AREAS FOR THE PURPOSES OF THE TRANSACTION OF THE BUSINESS OF THE DISTRICT COURT EXERCISING ITS SUMMARY JURISDICTION, AND PLACES IN WHICH AND DAYS ON WHICH AND HOURS AT WHICH SITTINGS ARE TO BE HELD IN THOSE AREAS.

A name appearing in brackets in column (5) of this Schedule after the name of a District Electoral Division is the name of the rural district (as constituted immediately before the 1st day of October, 1925) or urban district in which the District Electoral Division is situate.

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

1

Counties of Carlow, Kildare and Laoighis

District Court Area of Carlow

Carlow—

The areas comprising—

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballinacarrig, Burtonhall, CarlowRural, Carlow Urban, Clogrenan, Graigue Urban, Johnstown, Kellistown, Killerig and Templepeter in the county of Carlow,

(b) the District Electoral Divisions of Ballaghmoon, Castledermot, Dunmanogue and Johnstown in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Divisions of Ardough, Ballickmoyler, Doonane, Graigue Rural, Newtown, Rossmore, Shrule and Turra in the county of Laoighis.

2

Counties of Carlow and Wicklow

District Court Area of Hacketstown

Hacketstown—

The area comprising—

Third Tuesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Clonmore, Hacketstown, Haroldstown and Ticknock in the county of Carlow, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballinguile, Coolballintaggart and Rathdangan in the county of Wicklow.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

3

County of Carlow

District Court Area of Muine Bheag

Muine Bheag—

The area comprising the District Electoral Divisions of Agha, Ballymoon, Corries, Fennagh, Garryhill, Killedmond, Leighlinbridge, Muine Bheag Rural, Muine Bheag Urban, Myshall, Nurney, Old Leighlin, Rathornan, Ridge, Shangarry and Sliguff in the county of Carlow.

Third Friday in each month at 11.30 a.m.

4

Counties of Carlow and Wicklow

District Court Area of Tullow

Tullow—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballon, Grangeford, Kilbride, Kineagh, Rahill, Rathrush, Rathvilly, Tankardstown, Tullowbeg, Tullow Rural, Tullow Urban and Williamstown in the county of Carlow, and

(b) the District Electoral Division of Rath in the county of Wicklow.

5

Counties of Cavan, Leitrim and Longford

District Court Area of Arva

Arva—

The area comprising—

Fourth Wednesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Arvagh, Bruce Hall, Corr, Drumcarhan, Drumlumman, Killeshandra, Loughdawan, Scrabby and Springfield in the county of Cavan.

(b) the District Electoral Divisions of Carrigallen East, Carrigallen West, Corriga, Gortermone and Killygar in the county of Leitrim, and

(c) the District Electoral Division of Moyne in the county of Longford.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

6

Counties of Cavan and Meath

District Court Area of Bailieborough

Bailieborough—

The area comprising—

First Monday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Bailieborough, Canningstown, Carnagarve, Drumanespick, Shercock, Skeagh and Taghart in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Moybolgue, Newcastle and Trohanny in the county of Meath.

7

County of Cavan

District Court Area of Ballyconnell and Swanlibar

Ballyconnell—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyconnell, Ballymagauran, Bawnboy, Benbrack, Carn, Kinawley, Lissanover, Pedara Vohers, Swanlibar, Templeport and Tircahan in the county of Cavan.

First Tuesday in February, March, May, June, August, September, November and December at 11.30 a.m.

Swanlinbar—

First Tuesday in January, April, July and October at 11.30 a.m.

8

County of Cavan

District Court Area of Ballyjamesduff

Ballyjamesduff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyjamesduff, Ballymachugh, Castlerahan, Crosskeys, Graddum, Kilbride, Kilnaleck, Larah South, Lurgan, Termon, and Waterloo in the county of Cavan.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

9

County of Cavan

District Court Area of Belturbet

Belturbet—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardue, Belturbet Urban, Bilberry, Carrafin, Castlesaunderson, Diamond, Doogary, Grilly, Kilconny, Milltown and Redhill in the county of Cavan.

Second Wednesday in each month at 12 noon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

10

County of Cavan

District Court Area of Cavan

Cavan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballyhaise, Bellananagh, Butler's Bridge, Cavan Rural, Cavan Urban, Clonervy, Crossdowney, Cuttragh, Denn, Derrin, Kill, Killykeen, Moynehall and Stradone in the county of Cavan.

Second and Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

11

Counties of Cavan and Monaghan

District Court Area of Cootehill

Cootehill—

The area comprising—

Third Tuesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Ashfield, Cootehill Rural, Cootehill Urban, Corraneary, Drumcarn, Drung, Knapagh, Larah North, Rakenny, Tullyvin East and Tullyvin West in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Cormeen and Dawsongrove in the county of Monaghan.

12

Counties of Cavan and Leitrim

District Court Area of Dowra

Dowra—

The area comprising—

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ashfield, Cootehill Rural, Cootehill Urban, Corraneary, Drumcarn, Drung, Knapagh, Larah North, Rakenny, Tullyvin East and Tullyvin West in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Cormeen and Dawsongrove in the county of Monaghan.

13

Counties of Cavan and Meath

District Court Area of Kingscourt

Kingscourt—

The area comprising—

Third Monday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Enniskeen, Kingscourt and Lisagoan in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardagh, Carrickleck and Kilmainham in the county of Meath.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

14

County of Cavan

District Court Area of Virginia

Virginia—

The area comprising the District Electoral Divisions of Crossbane, Killinkere, Mullagh, Munterconnaught and Virginia in the county of Cavan.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

15

County of Clare

District Court Area of Corofin

Corofin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyea, Ballyeighter, Boston, Carran, Castletown, Corrofin, Dysert, Glenroe, Killinaboy, Killtoraght, Muckanagh, Rath and Ruan in the county of Clare.

Second Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

16

County of Clare

District Court Area of Ennis

Ennis—

The area comprising the District Electoral Divisions of Clareabbey, Clooney (Tulla), Crusheen, Doora, Ennis Real, Ennis No. 1 Urban, Ennis No. 2 Urban, Ennis No. 3 Urban, Ennis No. 4 Urban, Furroor, Kilcloher, Killanniv, Killone, Kilnamona, Kilraghtis, Kinturk, Lisheen, Newmarket, Tomfinlough and Urlan in the county of Clare.

First, Second, Third and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

17

County of Clare

District Court Area of Ennistymon

Ennistymon—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballagh, Ballysteen, Clooney (Ennistimon), Ennistimon, Kilfenora, Killaspuglonane, Kilshanny, Liscannor, Magherareagh, Moy, Noughaval and Smithstown in the county of Clare.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

18

County of Clare

District Court Area of Kildysart

Kildysart—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynacally, Clondagad, Coolmeen, Glenmore, Kilchreest, Kilfiddane, Killadysert, Killofin, Kilmurry (Killadysert), Liscasey and Rinealon in the county of Clare.

Third Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

19

County of Clare

District Court Area of Kilkee

Kilkee—

The area comprising the District Electoral Divisions of Doonbeg, Einagh, Kilballyowen, Kilfearagh, Kilkee, Killard, Knocknagore, Moveen, Moyarta, Querrin, Rahona, St. Martin's and Tullig in the county of Clare.

Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

20

Counties of Clare and Tipperary N.R.

District Court Area of Killaloe

Killaloe—

The area comprising—

Third Monday in each month at 11.30 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Carrowbaun, Fahymore, Killaloe, Killokennedy, Lackareagh, O'Briensbridge and Ogonnelloe in the county of Clare, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballina and Derrycastle in the county of Tipperary (North Riding).

21

County of Clare

District Court Area of Kilrush

Kilrush—

The area comprising the District Electoral Divisions of Clooncoorha, Cooraclare, Drumellihy, Killimer, Kilmihil, Kilrush Rural, Kilrush Urban, Knock and Tullycreen in the county of Clare.

First Tuesday in January, March, April, May, July, August, September, November and December at 11 a.m.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

22

County of Clare

District Court Area of Lisdoonvarna

Lisdoonvarna—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloghaun, Derreen, Drumcreehy, Gleninagh, Killilagh, Lisdoonvarna, Lurraga, Mountelva and Rathborney in the county of Clare.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

23

County of Clare

District Court Area of Milltown Malbay

Milltown Malbay—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagh, Ballyvaskin, Cahermurphy (Kilrush), Cloonadrum, Cloonanaha, Creegh, Formoyle, Kilmurry (Kilrush), Knocknaboley, Milltown Malbay and Mullagh in the county of Clare.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

24

County of Clare

District Court Area of Sixmilebridge

Sixmilebridge—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycannan, Castlecrine, Clenagh, Cloontra, Cratloe, Drumline, Killeely, Mountievers, Rossroe, and Sixmilebridge in the county of Clare.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

25

County of Clare

District Court Area of Tuamgraney

Tuamgraney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Boherglass, Caherhurley, Cahermurphy (Scarriff), Cappaghabaun, Cloonusker, Coolreagh, Corlea, Derrynagittagh, Drummaan, Inishcaltra North, Inishcaltra South, Killanena, Loughea, Mountshannon and Scarriff in the county of Clare.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

26

County of Clare

District Court Area of Tulla

Tulla—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ayle, Ballyblood, Ballynahinch, Caher, Dangan, Feakle, Glendree, Kilkishen, Killuran, Kilseily, Kiltannon, Kyle, Newgrove, Rathclooney, Toberbreeda and Tulla in the county of Clare.

First Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

27

County of Cork

District Court Area of Ballincollig

Ballincollig—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballincollig, Ballygroman, Dunderrow, Kilbonane, Knockavilly and Ovens in the county of Cork.

Second Friday in each month at 11 a.m.

28

County of Cork

District Court Area of Bandon

Bandon—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymodan, Ballymurphy, Bandon, Baurleigh, Bengour, Boulteen, Brinny, Cashel, Innishannon, Kilbrogan, Knockroe, Murragh, Teadies and Templemartin in the county of Cork.

First and Third Friday in each month at 11 a.m.

29

County of Cork

District Court Area of Bantry

Bantry—

The area comprising the District Electoral Division, of Ahil, Bantry Rural, Bantry Urban, Douces Durrus East, Durrus West, Glanlough, Gortnascreeny, Kealkill, Mealagh, Scart, Seefin, Sheepshead and Whiddy in the county of Cork.

Second Friday in February, April, June, August, October and December at 11.30 a.m.

Fourth Friday in each month at 11.30 a.m.

30

County of Cork

District Court Area of Blarney

Blarney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Blackpool, Blarney, Carrignavar, Carrigrohane Beg, Greenfort, Matehy, St. Mary's and Whitechurch in the county of Cork.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

Cork City—

Each Saturday, if required, for indictable offences at 11 a.m.

31

County of Cork

District Court Area of Buttevant

Buttevant—

The area comprising the District Electoral Divisions of Buttevant, Churchtown, Doneraile, Imphrick, Liscarroll, Skahanagh, Streamhill and Templemary in the county of Cork.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

32

County of Cork

District Court Area of Carrigaline

Carrigaline—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyfeard, Ballyfoyle, Ballygarvan, Carrigaline (Cork), Carrigaline (Kinsale), Cullen (Kinsale), Farranbrien, Kilpatrick, Liscleary, Monkstown Rural, Monkstown Urban, Nohaval and Templebreedy in the county of Cork.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

33

County of Cork

District Court Area of Castlemartyr

Castlemartyr—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycottin, Castlemartyr, Clonmult, Dangan, Dungourney, Garryvoe, Ightermurragh, Killeagh (Youghal) and Mogeely in the county of Cork.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

34

County of Cork

District Court Area of Castletown Bere

Castletown Bere—

The area comprising the District Electoral Divisions of Adrigole, Bear, Coulagh, Curryglass, Kilcatherine, Killaconenagh and Kilnamanagh in the county of Cork.

Second Friday in January, March, July, September and November at 12 noon.

35

County of Cork

District Court Area of Castletownroche

Castletownroche—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyhooly, Castletownroche, Clenor, Kilcummer Monanimy, Shanballymore and Wallstown in the county of Cork.

Fourth Monday in January, March, May, July, September and November at 2.30 p.m.

36

County of Cork

District Court Area of Clonakilty

Clonakilty—

The area comprising the District Electoral Divisions Abbeymahon, Ardfield, Argideen, Ballingurteen, Butlerstown, Cahermore, Castleventry, Clonakilty Rural, Clonakilty Urban, Coolcraheen, Courtmacsherry, Derry, Kilbrittain, Kilkerranmore, Kilmaloda East, Kilmaloda West, Kilmoylerane, Kilnagross, Knocks, Rathbarry, Rathclarin, Rosscarbery, Rossmore, Templeomalus and Timoleague in the county of Cork.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

37

County of Cork

District Court Area of Coachford

Coachford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aglish, Cannaway, Clonmoyle, Dripsey, Firmount, Gowlane, Kilcullen, Magourney and Mountrivers in the county of Cork.

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

38

County of Cork

District Court Area of Cobh

Cobh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cobh Rural and Cobh Urban in the county of Cork.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

39

County and County Borough of Cork

District Court Area of Cork City

Cork City—

The area comprising—

Each weekday except Saturday at 10.30 a.m.

(a) the county borough of Cork, and

Each Monday at 2.30 p.m. (Children's Court).

(b) the District Electoral Divisions of Bishopstown, Blackrock, Douglas, Inishkenny and Lehenagh in the country of Cork.

40

County of Cork

District Court Area of Dunmanway

Dunmanway—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aultagh, Ballymoney, Castletown, Coolmountain, Drinagh (Dunmanway), Drinagh (skibbereen), Dromdaleague North, Dunmanway North, Dunmanway South, Garranes, Garrown, Kinneigh, Manch and Milane in the county of Cork.

Second Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

41

County of Cork

District Court Area of Fermoy

Fermoy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghern, Castlecooke, Castle Hyde, Castlelyons, Coole, Fermoy Rural, Fermoy Urban, Glanworth East, Glanworth West, Gortnaskehy, Gortroe, Kilcor, Kildinan, Killathy, Kilworth, Leitrim and Rathcormac in the county of Cork.

Second and Fourth Monday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

42

County of Cork

District Court Area of Glengarriff

Glengarriff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Glengarriff and Kilcaskan in the county of Cork.

Second Saturday in March, June, September and December at 12 noon.

43

County of Cork

District Court Area of Kanturk

Kanturk—

The area comprising the District Electoral Divisions of Allow, Ballyhoolahan, Banteer, Barleyhill, Barnacurra, Bawncross, Boherboy, Castlecor, Castlemagner, Clonfert East, Clonfert West, Clonmeen, Coolclogh, Glenlara, Gortmore, Greenane, Kanturk, Kilbrin, Kilmeen, Knockatooan, Knocktemple, Meens, Nad, Newmarket, Roskeen, Rosnalee, Rowls, Skagh, Tincoora and Williamstown in the county of Cork.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

44

County of Cork

District Court Area of Kinsale

Kinsale—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinadee, Ballymackean, Ballymartle, Coolmain, Kilmonoge, Kinsale Rural, Kinsale Urban, Kinure, Laherne, Leighmoney and Templemichael in the county of Cork.

Second Monday in each month at 11 a.m.

45

County of Cork

District Court Area of Macroom

Macroom—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghinagh, Bealanageary (Dunmanway), Bealanageary (Macroom), Bealock, Candroma, Carrigboy, Cleanrath, Clondrohid, Derryfineen, Gortnatubbrid, Greenville, Inchigeelagh, Kilberrihert, Kilnamartery, Macloneigh, Macroom Urban, Mashanaglass, Moviddy, Rahalisk, Slievereagh, Teerelton, Ullanes and Warrenscourt in the county of Cork.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

46

County of Cork

District Court Area of Mallow

Mallow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyclogh, Ballynamona, Caherduggan, Carrig (Mallow), Dromore, Kilmaclenine, Kilshannig, Knockantota, Mallow Rural, Mallow North Urban, Mallow South Urban and Rahan in the county of Cork.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

47

County of Cork

District Court Area of Midleton

Midleton—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballyspillane, Carrigtohill, Cloyne, Corkbeg, Inch, Lisgoold, Midleton Rural, Midleton Urban, Rostellan, Templebodan and Templenacarriga in the county of Cork.

First Thursday in each month at 11 a.m.

Third Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

48

County of Cork

District Court Area of Millstreet

Millstreet—

The area comprising the District Electoral Division of Caherbarnagh, Coomlogane, Crinnaloo, Cullen (Millstreet), Derragh, Doonasleen, Drishane, Keale, Kilcorney and Rathcool in the county of Cork.

First Monday in each month at 11.30 a.m.

49

Counties of Cork and Limerick

District Court Area of Mitchelstown

Mitchelstown—

The area comprising—

First Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyarthur, Derryvillane, Farahy, Kildorrery, Kilgullane, Kilphelan, Marshalstown, Mitchelstown and Templemolaga in the county of Cork, and

Third Friday in each month at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Angelsborough, Cullane, Kilbeheny, Kilglass and Knocknascrow in the county of Limerick.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

50

County of Cork

District Court Area of Rath Luirc

Rath Luirc—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardskeagh, Rathluirc, Dromina, Milltown, Newtown and Springfort in the county of Cork.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

51

County of Cork

District Court Area of Riverstown

Riverstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynaglogh, Caherlag, Carrig (Fermoy), Glenville, Killeagh (Cork), Knockraha, Rathcooney, Riverstown and Watergrasshill in the county of Cork.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

52

County of Cork

District Court Area of Schull

Schull—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballybane, Ballydehob, Coolagh, Crookhaven, Dunbeacon, Dunmanus, Goleen, Kilcoe, Lowertown, Skull and Toormore in the county of Cork.

Fourth Thursday in each month at 11.30 a.m.

53

County of Cork

District Court Area of Skibbereen

Skibbereen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghadown North, Aghadown South, Bredagh, Caheragh, Cape Clear, Carrigbaun, Castlehaven North, Castlehaven South, Cloghdonnell, Cloonkeen, Dromdaleague South, Kilfaughnabeg, Killeenleagh, Knockskagh, Myross, Shreelane, Skibbereen Rural, Skibbereen Urban, Tullagh and Woodfort in the county of Cork.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

54

Counties of Cork and Waterford

District Court Area of Youghal

Youghal—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardagh, Clonpriest, Kilmacdonogh, Youghal Rural and Youghal Urban in the county of Cork, and

Third Friday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Ardmore (Dungarvan), Ardmore (Youghal), Ballyheeny, Clashmore, Glenwilliam, Grallagh, Grange, Kinsalebeg and Templemichael in the county of Waterford.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

55

Counties of Donegal and Leitrim

District Court Area of Ballyshannon

Ballyshannon—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballintra (Ballyshannon), Ballyshannon Rural, Ballyshannon Urban, Bundoran Rural, Bundoran Urban, Carrickboy, Cavangarden and Cliff in the county of Donegal, and

Third Friday in February, April, July, August, October and December at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Aghavoghill Gubacreeny, Kinlough and Tullaghan in the county of Leitrim.

56

County of Donegal

District Court Area of Bunbeg

Bunbeg—

The area comprising the District Electoral Divisions of Magheraclogher and Meenaclady (excluding Tory Island) in the county of Donegal.

Second Tuesday in January, March, May, June, September and November at 3 p.m.

57

County of Donegal

District Court Area of Buncrana

Buncrana—

The area comprising the District Electoral Divisions of Birdstown, Buncrana Rural, Buncrana Urban, Desertegny, Fahan, Illies, Inch Island and Mintiaghs in the county of Donegal.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

58

County of Donegal

District Court Area of Carndonagh

Carndonagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardmalin, Ballyliffin, Carndonagh, Carthage, Culdaff, Dunaff, Glenagannon, Gleneely (Inishowen), Glentogher, Malin and Straid in the county of Donegal.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

59

County of Donegal

District Court Area of Donegal

Donegal—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintra (Donegal), Binbane, Bonnyglen, Clogher, Donegal, Eanymore, Haugh, Inver, Laghy, Lough Eask, Tantallon, Tawnwully and Tullynaught in the county of Donegal.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

60

County of Donegal

District Court Area of Dunfanaghy

Dunfanaghy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ards, Creenasmear, Creeslough, Doe Castle and Dunfanaghy in the county of Donegal.

Fourth Wednesday in January, March, May, June, September and November at 3 p.m.

61

County of Donegal

District Court Area of Dungloe

Dungloe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagary, Aran, Crovehy, Doocharry, Dunglow, Lettermacward, Maghery and Rutland in the county of Donegal.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

62

County of Donegal

District Court Area of Falcarragh

Falcarragh—

The area comprising—

Fourth Wednesday in January, March, May, June, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Cross Roads, Dunlewy and Gortahohrk in the county of Donegal, and

(b) that portion of the District Electoral Division of Meenaclady in the county of Donegal comprising Tory Island.

63

County of Donegal

District Court Area of Glenties

Glenties—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardara, Dawros, Fintown, Glengesh, Glenleheen, Glenties, Graffy, Inishkeel, Maas and Mulmosog in the county of Donegal.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

64

County of Donegal

District Court Area of Killybegs

Killybegs—

The area comprising the District Electoral Divisions of Corkermore, Crowkeeragh, Crownarad, Dunkineely, Glencolumbkille, Kilcar, Kilgoly, Killybegs, Largymore, Malinbeg and Tieveskeelta in the county of Donegal.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

65

County of Donegal

District Court Area of Letterkenny

Letterkenny—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacool, Castlewray, Church Hill, Corravaddy, Edenacarnan, Gartan, Gortnavern, Killymasny, Kilmacrenan, Letterkenny Rural, Letterkenny Urban, Magheraboy, Manorcunningham, Meencargagh, Seacor, Templedouglas and Termon in the county of Donegal.

First and Third Thursday at 11 a.m.

66

County of Donegal

District Court Area of Lifford

Lifford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlefinn, Clonleigh North, Clonleigh South and Urney West in the county of Donegal.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

67

County of Donegal

District Court Area of Milford

Milford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyarr, Carrickart, Carrowkeel, Cranford, Fanad North, Fanad West, Glen, Glenalla, Greenfort, Killygarvan, Knockalla, Loughkeel, Millford, Rathmelton, Rathmullen, Rosguill and Rosnakill in the county of Donegal.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

68

County of Donegal

District Court Area of Moville

Moville—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlecary, Greencastle, Kilderry, Moville, Redcastle, Three Trees, Turmone and Whitecastle in the county of Donegal.

Third Friday in January, March, May, June, September and November at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

69

County of Donegal

District Court Area of Newtowncunningham

Newtowncunningham—

The area comprising the District Electoral Divisions of Burt, Castleforward, Killea and Newtown Cunningham in the county of Donegal.

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

70

County of Donegal

District Court Area of Pettigo

Pettigo—

The area comprising the District Electoral Divisions of Grousehall, Pettigoe and Templecarn in the county of Donegal.

First Friday in February, June, September and November at 3 p.m.

71

County of Donegal

District Court Area of Raphoe

Raphoe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Convoy, Feddyglass, Figart, Kincraigy, Raphoe, St. Johnstown and Treantaghmucklagh in the county of Donegal.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

72

County of Donegal

District Court Area of Stranorlar

Stranorlar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Altnapaste, Cloghan, Cloghard, Dooish, Gleneely (Stranorlar), Goland, Killygordon, Knock, Lettermore and Stranorlar in the county of Donegal.

Second Friday in each month at 11 a.m.

73

County of Dublin

District Court Area of Balbriggan

Balbriggan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Balbriggan Rural, Balbriggan Urban, Balscadden, Garristown, Hollywood, Holmpatrick, Lusk, Rush and Skerries in the county of Dublin.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

74

County of Dublin

District Court Area of Dundrum

Dundrum—

The area comprising—

Second and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Glencullen and Milltown in the county of Dublin,

(b) the townland of Kingston in the District Electoral Division of Ballybrack in the county of Dublin,

(c) that portion of the District Electoral Division of Dundrum in the County of Dublin outside the Dublin Metropolitan District, and

(d) that portion of the District Electoral Division of Stillorgan in the county of Dublin comprising

(i) the townland of Kilmacud West, and

(ii) those portions of the townlands of Kilmacud East, Stillorgan South and Waltersland outside the Dublin Metropolitan District.

75

County and County Borough of Dublin

District Court Area of Howth

Howth—

The area comprising—

First and Third Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Coolock and Howth Rural in the county of Dublin,

(b) the Wards of Baldoyle, Beann Eadair and Coolock in the county borough of Dublin, and

(c) that portion of Artane Ward in the county borough Dublin outside the Dublin Metropolitan District, excluding any portion of the Swords Road contained in that Ward.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

76

County and County Borough of Dublin

District Court Area of Kilmainham

Kilmainham—

The area comprising—

First, Second, Third and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Blanchardstown, Clondalkin, Clonsilla, Drumcondra Rural, Finglas, Newcastle, Rathcoole and Saggart in the county of Dublin,

First, Second, Third and Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(b) that portion of the District Electoral Division of Castleknock in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District,

(c) that portion of the District Electoral Division of Palmerston in the county of Dublin comprising the townlands of Ballyfermot Upper, Blackditch, Gallanstown, Johnstown and Woodfarm,

(d) the Ward of Santry in the county borough of Dublin,

(e) those portions of the Wards of Finglas East, Finglas West and Ballyfermot in the county borough of Dublin outside the Dublin Metropolitan District, and

(f) that portion of the Swords Road contained in the Artane Ward in the county borough of Dublin.

77

Counties of Dublin and Kildare

District Court Area of Lucan

Lucan—

The area comprising—

Second and Fourth Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Division of Lucan in the county of Dublin,

(b) that portion of the District Electoral Division of Palmerston in the county of Dublin comprising the townlands of Brooklawn, Fonthill, Irishtown, Palmerston Lower, Palmerston Upper, Quarryvale, Redcowfarm and Yellow Walls, and

(c) the District Electoral Divisions of Celbridge, Donaghcumper and Leixlip in the county of Kildare.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

78

County and County Borough of Dublin

District Court Area of Rathfarnham

Rathfarnham—

The area comprising—

First and Third Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Rathfarnham, Tallaght and Whitechurch in the county of Dublin,

(b) the Ward of Rathfarnham South in the county borough of Dublin, and

(c) that portion of the Ward of Rathfarnham in the county borough of Dublin outside the Dublin Metropolitan District.

79

County of Dublin

District Court Area of Swords

Swords—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyboghil, Clonmethan, Donabate, Kilsallaghan, Kinsaley, Malahide, Swords East and Swords West in the county of Dublin.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

80

County of Galway

District Court Area of Athenry

Athenry—

The area comprising the District Electoral Divisions of Athenry, Aughrim (Galway), Belleville, Cloonkeen (Loughrea), Craughwell, Deerpark, Graigabbey, Greethill, Killimor (Loughrea), Kiltullagh (Loughrea), Lackaghbeg, Lisheenavalla, Monivea, Moyode, Stradbally and Tiaquin in the county of Galway.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

81

County of Galway and Roscommon

District Court Area of Ballinasloe

Ballinasloe—

The area comprising—

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ahascragh, Annagh, Aughrim (Ballinasloe), Ballinasloe Rural, Ballinasloe Urban, Clonbrock, Clontuskert, Kellysgrove, Kilconnell, Killallaghtan, Killoran, Killure, Lismanny, Oatfield and Taghboy in the county of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballydangan, Carrowreagh, Cloonburren, Creagh, Culliagh and Moore in the county of Roscommon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

82

County of Galway

District Court Area of Carna

Carna—

The area comprising the District Electoral Divisions of Knockboy, Owengowla and Skannive in the county of Galway.

First Tuesday in February, April, June, August, September and December at 12 noon.

83

County of Galway

District Court Area of Clifden

Clifden—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bencorr, Bunowen, Clifden, Derrycunlagh, Derrylea, Doonloughan, Errislannan, Illioh, Moyrus, Roundstone and Stillerna in the county of Galway.

Third Monday in each month at 12 noon.

84

County of Galway

District Court Area of Derreen

Derreen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbey East, Abbey West, Ballynapark, Hillsbrook, Killererin, Kilmoylan, Moyne and Ryehill in the county of Galway.

Second Friday in February, April, May, July, September and November at 11 a.m.

85

County of Galway

District Court Area of Derrynea

Derrynea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Camus, Crumpaun, Gorumna, Lettermore and Turlough in the county of Galway.

Second Tuesday in each month at 11.30 a.m.

86

County of Galway

District Court Area of Dunmore

Dunmore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Addergoole, Carrownagur, Clonbern, Doonbally, Dunmore North, Dunmore South, Milltown and Toberadosh in the county of Galway.

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

87

County of Galway

District Court Area of Eyrecourt

Eyrecourt—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeygormacan, Clonfert, Derrew, Eyrecourt, Kilquain, Kiltormer, Kylemore, Laurencetown and Meelick in the county of Galway.

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

88

County of Galway

District Court Area of Galway

Galway—

The area comprising—

First, Second, Third and Fourth Thursday in each month at 10.30 a.m.

(a) the borough of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballynacourty, Barna, Carnmore, Carrowbrowne, Claregalway, Clarinbridge, Galway Rural, Moycullen, Oranmore and Tullokyne in the county of Galway.

89

County of Galway

District Court Area of Glenamaddy

Glenamaddy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonkeen (Tuam), Curraghmore, Glennamaddy, Kiltullagh (Glennamaddy), Raheen, Scregg and Shankill in the county of Galway.

Second Friday in each month at 11 a.m.

90

County of Galway

District Court Area of Gort

Gort—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardamullivan, Ballycahalan, Beagh, Cappard, Castleboy, Derrylaur, Gort, Kilbeacanty, Killinny, Kiltartan and Kilthomas in the county of Galway.

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

91

County of Galway

District Court Area of Headford

Headford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annaghdown (Galway), Annaghdown (Tuam), Ballinduff, Beaghmore, Donaghpatrick, Headford, Kilcoona, Killeany, Killower, Killursa and Liscananaun in the county of Galway.

Second Monday in each month at 11 a.m.

92

County of Galway

District Court Area of Kilronan

Kilronan—

The area comprising the District Electoral Division of Inishmore in the county of Galway.

First Wednesday in March, June, September and December at 12 noon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

93

Counties of Galway and Clare

District Court Area of Kinvara

Kinvara—

The area comprising—

Fourth Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardrahan, Cahermore, Castletaylor, Doorus, Drumacoo, Killeely, Killeenavarra, Kinvarra, Rahasane and Skehanagh in the county of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Abbey and Oughtmama in the county of Clare.

94

County of Galway

District Court Area of Letterfrack

Letterfrack—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynakill (Clifden), Cleggan, Cushkillary, Inishbofin and Rinvyle in the county of Galway.

Third Monday in January, March, May, July, September and November at 3 p.m

95

County of Galway

District Court Area of Loughrea

Loughrea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aille, Bracklagh, Bullaun, Grange, Kilchreest, Kilconickny, Kilconierin, Killaan, Killogilleen, Kilmeen, Kilreekill, Kilteskill, Lackalea, Leitrim, Loughrea Rural, Loughrea Urban, Mountain and Raford in the county of Galway.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

Fourth Wednesday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

96

County of Galway

District Court Area of Maam

Maam—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonbur, Cong, Cur, Letterbrickaun and Ross in the county of Galway.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11.30 a.m.

97

County of Galway

District Court Area of Mount Bellew

Mount Bellew—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacward, Ballynakill (Mount Bellew), Caltra, Cappalusk, Castleblakeney, Clonkeen (Mount Bellew), Colmanstown, Cooloo, Derryglassaun, Killian, Mount Bellew and Mounthazel in the county of Galway.

First Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

98

County of Galway

District Court Area of Oughterard

Oughterard—

The area comprising the District Electoral Divisions of Kilcummin (Ougheterard), Letterfore, Oughterard and Wormhole in the county of Galway.

Third Wednesday in February, April, June, August, September and December at 11 a.m.

99

Counties of Galway and Tipperary N.R.

District Court Area of Portumna

Portumna—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a)the District Electoral Divisions of Killimor (Portumna), Kilmalinoge, Moat, Pallas, Portumna, Tiranascragh and Tynagh in the county of Galway, and

(b)the District Electoral Division of Lorrha west in the county of Tipperary (North Riding).

100

County of Galway

District Court Area of Spiddal

Spiddal—

The area comprising the District Electoral Divisions of Furbogh, Kilcummin (Galway), Killannin, Selerna, Slieveaneena and Spiddle in the county of Galway.

First Monday in each month at 11 a.m.

101

County of Galway

District Court Area of Tuam

Tuam—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinderry, Belclare, Carrowvagh, Claretuam, Cummer, Foxhall, Kilbennan, Kileen, Kilshanvy, Levally, Tuam Rual and Tuam Urban in the county of Galway.

First and Third Friday in each month at 11 a.m.

102

County of Galway

District Court Area of Williamstown

Williamstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinastack, Ballymoe, Ballynakill (Glennamaddy), Boyounagh, Kilcroan, Templetogher, Toberroe and Island in the county of Galway.

First Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

103

County of Galway

District Court Area of Woodford

Woodford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeyville, Ballyglass, Ballynagar, Coos, Drumkeary, Drummin, Loughatorick, Marblehill and Woodford in the county of Galway.

Second Monday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

Fourth Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

104

County of Kerry

District Court Area of Annascaul

Annascaul—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinhover, Ballynacourty, Inch and Lack in the cointy of Kerry.

First Monday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

105

County of Kerry

District Court Area of Ballybunion

Ballybunion—

The area comprising the District Electoral Divisions of Astee, Ballyconry, Beal, Gu;;ane, Killeheny, Lisselton and Irlee in the county of Kerry.

First Monday in each month ar 11 a.m.

106

County of Kerry

District Court of area Cahirciveen

Cahirciveen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bahaghs, Caher, Castlequin, Killinane, Portmagee, St. Finan's and Valencia in the county of Kerry.

Third Thursday in each months at 12 noon.

107

County of Kerry

District Court Area of Castlegregory

Castlegregory—

The area comprising the district Electoral Divisions of Bahaghs, Caher, Castlequin, Killinane, Portmagee, St. Finan's and Valencia in the County of Kerry.

Third Monday in each month at 12 noon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

108

County of Kerry

District Court Area of Castleisland

Castleisland—

The area comprising the District Electoral Division of Ballyegan (Tralee), Brosna, Carler, Castleisalnd, Cordal, Crinny, Currans, Derreen, Gneeves, Kilfelin, Killeentierna, Kilmurry, Knocknagasjel, Lackabaun, Millbrook, MountRagle and Scartaglin in the county of Kerry.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

109

County of Kerry

District Court Area of Causeway

Causeway—

The area comprising the District electoral Divisions of Ardagh, Ballincloher, Ballyheige, Ballynorig, Causeway, Kerryhead, Killahan, and Killury, in the county of Kerry.

Second Monday in each month at 12 noon.

110

Cointy of Kerry

District Court Area of Dingle

Dingle—

The area comprisong the District Electoral Divisions of Dingle, Dunquin, Dunurlin, Glin, Kilmalkedar, Kilquane, Kinard, Marhin, Minard and Ventry in the county of Kerry.

Fourth Wednesday in each month ar 12 noon.

111

County of Kerry

District Court Area of Kerry

Kenmare—

The area comprising the District Electoral Divisions of ardea, Banwan, Cappagh, Dawros, Dromore, Glanlee, Glanlough, Glamore, Greenare, Kenmare, Kilgarvan, Loughbrin and Reen in the county of Kerry.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

112

County of Kerry

District Court Area of Killarney

Killarney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghadoe, Aglish, Ballyhar, Brewsterfield, Church town, clydagh, Coolies, Dunloe, Flesk, Headfort, Kilcummim, Killarney Urban, Killannare, Knocknahoe, Lahard, Molahiffe, Muckross and Rockfield in the county of Kerry.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

113

County of Kerry

District Court Area of Killorglin

Killorglin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Boolteens, Caragh, Cloon, Cirraghbeg, Curraghmore, Dromin, Glanbehy, Kilbonane, Kilagarry, lander, Kilgobnet, Killorglin, Kiltalagh, Lickeen, Maum and Milltown in the county of Kerry.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

114

County of Kerry

District Area of Listowel

Listowel—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyduff (Listowel), Ballyegan (Listowel), Ballyhorgan, Cloontubbrid, Drommartin, Duagh, Ennismore, Gunsborough, Kilfeighny, Kilmeany, Kilshenane, Kiltomy, Listowel, Ruralm Listowel, Urban, Lixnaw,Rathea, Shronowen and Trienearagh in the county of Kerry.

First and Third Sunday in each month ar 11 a.m.

115

Counties of Kerry and Cork

District Court Area of Rathmore

Rathmore—

The area comprising—

First Thursday in each month at 11 a.m.

(a)the District Electoral Divisions of Coom, Doocarrig and Rathmore in the cointy of Kerry, and

(b)the District Electoral Division of Knocknagree in the county of Cork.

116

County of Kerry

District Area of Sneem

Sneem—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlecove, Sneem and Tahilla in the county of Kerry.

Second Tuesday in January, March, May, July, September and Novemberat 12 noon.

117

Counties of Kerry and Limerick

District Count Area of Tarbert

Tarbert—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a)the District Electoral Divisions of Carrig, Leitrim, Lislaughtin, Mewtownsandes, Tarbert and Tarmon in the county of Kerry, and

(b)the District Electoral Divisions of Glin and Kilfergus in the county of Limerick.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

118

County of Kerry

District Court Area of Tralee

Tralee—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeydorney, Arabela, Ardfert, Ballynahaglish, Ballyseedy, Banna, Bautregaun, Blennerville, Clogherbrien, Doon, Kilflyn, Nohaval, O'Brennan, Ratass, Tralee Rural, Tralee Urban and Tubrid in the county of Kerry

Each Friday at 11 a.m.

119

County of Kerry

District Court Area of Waterville

Waterville—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinskelligs, Ballybrack, Caherdaniel, Canuig, Darrynane, Derriana, Emlagh, Loughcurrane, Mastergeehy and Teeranearagh in the county of Kerry.

Fourth Tuesday in each month at 12 noon.

120

Counties of Kildare and Laoighis

District Court Area of Athy

Athy—

The area comprising—

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athy Rural, Athy East Urban, Athy West Urban, Ballitore, Ballybracken, Belan, Bert, Burtown, Churchtown, Fontstown, Grangemellon, Kilberry, Kilkea, Moone, Narraghmore and Skerries in the county of Kildare, and

(b) the District Electoral Divisions of Arless, Ballyadams, Ballylehane, Ballylynan, Barrow-house, Curraclone, Fernans, Killabban, Luggacurren, Rathaspick, Tankardstown and Vicarstown in the county of Laoighis.

121

County of Kildare

District Court Area of Clane

Clane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Clane, Downings, Kilmeage North, Kilmeage South, Rathernan, Robertstown, Straffan and Timahoe South in the county of Kildare.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

122

County of Kildare

District Court Area of Droichead Nua

Droichead Nua—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballysax East, Carnalway, Droichead Nua Rural, Droichead Nua Urban, Kilcullen, Morristownbiller and Oldconnell in the county of Kildare.

First and Third Thursday in each month at 11 a.m.

123

Counties of Kildare and Meath

District Court Area of Kilcock

Kilcock—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Balraheen, Cadamstown, Cloncurry (Celbridge), Donadea, Drehid, Dunfierth, Kilcock, Maynooth and Timahoe North in the county of Kildare, and

(b) the District Electoral Divisions of Gallow, Kilmore and Rodanstown in the county of Meath.

124

County of Kildare

District Court Area of Kildare

Kildare—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballysax West, Ballyshannon, Cloncurry (Edenderry), Dunmurry, Feighcullen, Harristown, Kildangan, Kildare, Killinthomas, Kilrush, Lackagh, Lullymore, Nurney, Pollardstown, Rathangan and Thomastown in the county of Kildare.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

125

County of Kildare

District Court Area of Naas

Naas—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bodenstown, Carragh, Donore, Kill, Killashee, Kilteel, Ladytown, Naas Rural, Naas Urban, Newtown, Oughterard and Rathmore in the county of Kildare.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

126

County of Kilkenny

District Court Area of Ballyragget

Ballyragget—

The area comprising the District Electoral Divisions of Attanagh, Ballyconra, Ballyragget, Coolcraheen, Freshford, Kilmacar, Lisdowney and Rathbeagh in the county of Kilkenny.

Second Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

127

Counties of Kilkenny and Tipperary S.R.

District Court Area of Callan

Callan—

The area comprising—

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Boolyglass, Burnchurch, Callan Rural, Callan Urban, Coolaghmore, Earlstown, Killamery, Kilmaganny, Kilmanagh, Mallardstown, Scotsborough and Tullaghanbrogue in the county of Kilkenny, and

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Kilvemnon Modeshil and Mullinahone in the county of Tipperary (South Riding)

128

County of Kilkenny

District Court Area of Castlecomer

Castlecomer—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlecomer, Clogh, Clogharinka, Moneenroe, Mothell and Muckalee (Castlecomer) in the county of Kilkenny.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

129

Counties of Kilkenny and Carlow

District Court Area of Gowran

Gowran—

The area comprising—

Second Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Bramblestown, Goresbridge, Gowran, Paulstown, Powerstown and Shankill in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballyellin and Borris in the county of Carlow.

130

Counties of Kilkenny and Carlow

District Court Area of Graiguenamanagh

Graiguenamanagh—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Freaghana, Graiguenamanagh and Ullard in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballymurphy, Coonogue, Glynn, Kyle, Marley, Rathanna, and Tinnahinch in the county of Carlow.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

131

County of Kilkenny

District Court Area of Kilkenny

Kilkenny—

The area comprising—

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballinamara, Ballycallan, Clara, Dunbell, Dunmore, Grange, Kilkenny Rural, Kilkieran, Odagh, Outrath, Rathcoole, Rathealy, St. Canice, Tiscoffin and Tullaroan in the county of Kilkenny.

132

County of Kilkenny

District Court Area of Thomastown

Thomastown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghaviller, Ballyhale, Ballyvool, Bennettsbridge, Castlebanny, Castlegannon, Danesfort, Dunnamaggan, Ennisnag, Famma, Inistiogue, Jerpointchurch, Kells, Kilfane, Kilkeasy, Kiltorcan, Knocktopher, Pleberstown, Stonyford, Thomastown, Tullaherin and Woolengrange in the county of Kilkenny.

First Monday in each month at 11 a.m.

Third Monday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

133

Counties of Kilkenny and Tipperary S.R.

District Court Area of Urlingford

Urlingford—

The area comprising—

First Thursday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Balleen, Ballybeagh, Baunmore, Clomantagh, Galmoy, Glashare, Johnstown, Tubbridbritain and Urlingford in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Division of Fennor in the County of Tipperary (South Riding).

134

County of Laoighis

District Court Area of Abbeyleix

Abbeyleix—

The area comprising the District electoral Divisions of Abbeyleix, Ballinakill, Ballyroan, Blandsfort, Clash, Colt, Cuffsborough, Cullenagh, Dunmore, Durrow, Dysartgallen and Killermogh in the county of Laoighis.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

135

County of Laoighis

District Court Area of Mountmellick

Mountmellick—

The area comprising the District Electoral Divisions of Capard, Cappalough, Castlecuffe, Clonaslee, Dangans, Garrymore, Graigue, Meelick, Mountmellick Rural, Mountmellick Urban, Omoresforest, Rearymore, Rosenallis and Tinnahinch in the county of Laoighis.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

136

County of Laoighis

District Court Area of Mountrath

Mountrath—

The area comprising the District Electoral Divisions of Arderin, Ballyfin, Brisha, Cardtown, Castletown, Clonin, Coolrain, Donore, Lacka, Marymount, Mountrath, Nealstown, Raheen and Trumra in the county of Laoighis.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

137

Counties of Laoighis, Kildare and Offaly

District Court Area of Portarlington

Portarlington—

The area comprising—

First Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballybrittas, Kilmullen, Jamestown, Portarlington South and Sallyford in the county of Laoighis,

(b) the District Electoral Divisions of Monasterevan and Quinsborough in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Divisions of Ballyshear, Bracknagh, Clonygowan, Hammerlane, O'Dempsy, Portarlington North and Raheenakeeran in the county of Offaly.

138

County of Laoighis

District Court Area of Port Laoise

Portlaoighise—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycarroll, Borris, Clondarrig, Clonkeen, Emo, Fossy, Kilcolmanbane, Kilmurry, Moyanna, Portlaoighise Rural, Portlaoighise Urban, Shaen, Stradbally, Timahoe and Timogue in the county of Laoighis.

First and Third Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area inwhich sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

139

County of Laoighis

District Court Area of Rathdowney

Rathdowney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghmacart, Ballybrophy, Borris-in-Ossory-Clonmore, Cullahill, Donaghmore, Errill, Grants, town, Kilcoke, Kildellig, Kilnaseer, Kyle South, Moneenalassa, Rathdowney and Rathsaran in the county of Laoighis.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

140

County of Leitrim

District Court Area of Ballinamore

Ballinamore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghacashel, Aghavas, Ballinamore, Castlefore, Cloverhill, Corrala, Drumreilly North, Drumreilly South, Fenagh, Garadice, Greaghglass, Kiltubrid, Lisgillock, Moher, Newtowngore, Oughteragh and Stralongford in the county of Leitrim.

Fourth Friday in each month at 11.30 a.m.

141

Counties of Leitrim and Roscommon

District Court Area of Carrick-on-Shannon

Carrick-on-Shannon—

The area comprising—

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Annaduff Carrick-on-Shannon, Drumshanbo, Drumsna, Gowel, Keshcarrigan, and Leitrim in the county of Leitrim, and

(b) the District Electoral Divisions of Aughrim East, Cloonteem, Danesfort, Killukin (Boyle), Killummod, Tumna North and Tumna South in the county of Roscommon.

142

County of Leitrim

District Court Area of Dromahair

Dromahair—

The area comprising the District Electoral Divisions of Belhavel, Cloonlogher, Dromahaire, Garvagh, Killanummery, Killarga and Sramore in the county of Leitrim.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

143

County of Leitrim

District Court Area of Manorhamilton

Manorhamilton—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghalateeve, Aghanlish, Ballaghameehan, Cloonclare, Glenade, Glenaniff, Glenboy, Glencar, Glenfarn, Kiltyclogher, Lurganboy, Manorhamilton, Melvin and Munakill in the county of Leitrim.

Third Monday in each month at 11 a.m.

144

County of Leitrim

District Court Area of Mohill

Mohill—

The area comprising the District Electoral Divisions of Breandrum, Bunnybeg, Cattan, Cloone, Drumard, Drumdoo, Gortnagullion, Keeldra, Mohill, Rinn, Riverstown and Rowan in the county of Leitrim.

First Friday in each month at 11 a.m.

145

Counties of Leitrim and Roscommon

District Court Area of Ruskey

Ruskey—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Beihy, Cashel, Drumod and Roosky in the county of Leitrim, and

(b) the District Electoral Divisions of Kilglass North, Kilglass South, Kilmore, Roosky and Termonbarry in the county of Roscommon.

146

Counties of Limerick and Kerry

District Court Area of Abbeyfeale

Abbeyfeale—

The area comprising—

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Abbeyfeale, Caher, Dromtrasna, Glenagower, Glengort, Mountcollins, Port, Rathronan and Templeglentan in the county of Limerick, and

(b) the District Electoral Divisions of Moynsha in the county of Kerry.

147

County of Limerick

District Court Area of Adare

Adare—

The area comprising the District Electoral Divisions of Adare North, Adare South, Carrig, Clarina, Crecora, Croom, Dunnaman, Garrane, Kilfinny and Patrickswell in the county of Limerick.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

148

County of Limerick

District Court Area of Askeaton

Askeaton—

The area comprising the District Electoral Divisions Askeaton East, Askeaton West, Ballynacarriga, Castletown (Rathkeale), Iveruss, Kilcornan, Kildimo and Pallaskenry in the county of Limerick.

Third Monday in each month at 11 a.m.

149

County of Limerick

District Court Area of Bruff

Bruff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeyville, Athlacca, Bruff, Cahercorney, Crean, Dromin, Grange, Hospital, Knockainy, Knocklong, Rathmore and Uregare in the county of Limerick.

First Thursday in each month at 11 a.m.

150

Counties of Limerick and Cork

District Court Area of Drumcollogher

Drumcollogher—

The area comprising—

First Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyagran, Boola, Broadford, Castletown (Croom), Cleanglass, Dromcolliher, Feenagh, Kilmeedy and Mountplummer in the county of Limerick, and

(b) the District Electoral Divisions of Milford and Tullylease in the county of Cork.

151

County of Limerick

District Court Area of Kilfinane

Kilfinane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballylanders, Darragh, Duntryleague, Emlygrennan, Galbally, Glenbrohane, Griston, Kilfinnane, Kilflyn, Particles and Riversdale in the county of Limerick.

Third Friday in each month at 11 a.m.

152

County of Limerick

District Court Area of Kilmallock

Killmallock—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardpatrick, Ballymacshaneboy, Ballynabanogue, Bruree, Bulgaden, Colmanswell, Coolrus, Kilmallock, Rockhill and Tobernea in the county of Limerick.

First Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

153

The County Borough of Limerick

District Court Area of Limerick City

Limerick City—

The area comprising the County Borough of Limerick excluding

Each Friday at 10.30 a.m.

(i) that portion thereof lying east of the Abbey River and bounded by the Shannon River and the Grand Canal, and

First Saturday in each month at 10.30 a.m. (Childrens' Court).

(ii) Grove Island.

154

County and County Borough of Limerick and county of Clare

District Court Area of Limerick Rural

Limerick City—

The area comprising—

Second and Fourth Wednesday in each month at 10.30 a.m.

(a) the following portions of the County Borough of Limerick—

(i) that portion lying east of the Abbey River and bounded by the Shannon River and the Grand Canal, and

(ii) Grove Island,

155

County of Limerick

156

County of Limerick

District Court Area of Pallasgreen

Pallasgreen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bilboa, Caherconlish East, Cappamore, Doon South, Doon West, Grean, Kilmurry, Kilteely, Oola and Templebredon in the county of Limerick.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

157

County of Limerick

District Court Area of Rathkeale

Rathkeale—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballingarry, Ballyallinan, Ballygrennan, Croagh, Dromard, Kilscannell, Nantinan, Rathkeale Rural, Rathkeale Urban and Riddlestown in the county of Limerick.

Second Monday in each month at 11 a.m.

158

County of Limerick

District Court Area of Shanagolden

Shanagolden—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughinish, Craggs, Dunmoylan East, Dunmoylan West, Fleanmore, Kilmoylan, Lismakeery, Loghill. Mohernagh, Shanagolden and Shanid in the county of Limerick.

First Wednesday in each at 11 a.m.

159

Counties of Longford and Westmeath

District Court Area of Ballymahon

Ballymahon—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Agharra, Ballymahon, Cashel East, Cashel West, Doory, Forgney, Kilcommock, Kilglass and Ledwithstown in the county of Longford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardnagragh, Ballymore, Doonis, Noughaval, Templepatrick and Winetown in the county of Westmeath.

160

County of Longford

District Court Area of Drumlish

Drumlish—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinamuck East, Ballinamuck West, Drumgort, Drumlish and Killoe in the county of Longford.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

161

Counties of Longford, Cavan and Westmeath

District Court Area of Granard

Granard—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Abbeylara, Ballinalee, Bunlahy, Coolamber, Columbkille, Creevy, Currygrane, Dalystown, Drummeel, Firry, Gelshagh, Granard Rural, Granard Urban, Lislea, Milltown, Mullanalaghta, Newgrove and Sonnagh, in the county of Longford,

(b) the District Electoral Divisions of Kilcogy and Kilgolagh in the county of Cavan, and

(c) the District Electoral Division of Boherquill in the county of Westmeath.

162

County of Longford

District Court Area of Longford

Longford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghaboy, Ardagh West, Breanrisk, Caldragh, Cloondara, Cloonee, Corboy, Killashee, Longford Rural, Longford No. 1 Urban, Longford No. 2 Urban, Mountdavis, Moydow, Newtown Forbes and Rathcline in the county of Longford.

First, Third and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

163

Counties of Longford and Westmeath

District Court Area of Meathas Truim

Meathas Truim—

The area comprising—

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 2.30 p.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardagh East, Ballymuigh, Crosagstown, Foxhall, Knockanbaun, Meathas Truim and Moatfarrell in the county of Longford, and

(b) the District Electoral Divisions of Rathowen and Street in the county of Westmeath.

164

Counties of Louth and Meath

District Court Area of Ardee

Ardee—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardee Rural, Ardee Urban, Clonkeen, Mansfieldstown and Tallanstown in the county of Louth, and

(b) the District Electoral Divisions of Drumcondra, Killary and Posseckstown in the county of Meath.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

165

County of Louth

District Court Area of Carlingford

Carlingford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Carlingford, Drummullagh, Greenore and Rathcor in the county of Louth.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

166

Counties of Louth and Meath

District Court Area of Drogheda

Drogheda—

The area comprising—

First, Second and Third Friday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Drogheda,

(b) the District Electoral Divisions of Clogher, Monasterboice, St. Peter's and Termonfeckin in the county of Louth, and

(c) the District Electoral Divisions of Ardcath, Duleek, Julianstown, Rathfeigh, St. Mary's and Stamullin in the county of Meath.

167

County of Louth

District Court Area of Dundalk

Dundalk—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymascanlan, Barronstown, Castlering, Castletown, Creggan Upper, Darver, Dromiskin, Dundalk Rural, Dundalk No. 1 Urban, Dundalk No. 2 Urban, Dundalk No. 3 Urban, Dundalk No. 4 Urban, Faughart, Haggardstown, Jenkinstown, Louth and Ravensdale in the county of Louth.

Each Wednesday at 11 a.m.

168

County of Louth

District Court Area of Dunleer

Dunleer—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlebellingham, Collon, Dromin, Drumcar, Dunleer, Dysart, Mullary and Stabannan in the county of Louth.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

169

County of Mayo

District Court Area of Achill

Achill—

The area comprising the District Electoral Divisions of Achill, Corraun Achill, Dooega and Slievemore in the county of Mayo.

Second Thursday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

170

County of Mayo

District Court Area of Balla

Balla—

The area comprising the District Electoral Divisions of Balla, Ballinafad, Clogher (Castlebar), Manulla and Rosslee in the county of Mayo.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

171

County of Mayo

District Court Area of Ballina

Ballina—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardnaree North, Ardnaree South Rural, Ardnaree South Urban, Ballina Rural, Ballina Urban, Carrowmore, Kilgarvan, Mount Falcon and Sallymount in the county of Mayo.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

172

County of Mayo

District Court Area of Ballinrobe

Ballinrobe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinchalla, Ballinrobe, Ballyovey, Cappaghduff, Cong, Dalgan, Hollymount, Houndswood, Kilcommon, Kilmaine, Neale, Newbrook, Owenbrin, Portroyal and Shrule in the county of Mayo.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

173

County of Mayo

District Court Area of Ballycastle

Ballycastle—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycastle, Beldergmore, Kilfian West and Lackan North in the county of Mayo.

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

174

County of Mayo

District Court Area of Ballycroy

Ballycroy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycroy North and Ballycroy South in the county of Mayo.

Second Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

Second Thursday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

175

Counties of Mayo and Roscommon

District Court Area of Ballyhaunis

Ballyhaunis—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyhaunis, Bekan, Coolnaha, Course, Culnacleha, Knock South and Loughanboy in the county of Mayo, and

(b) the District Electoral Division of Kiltullagh in the county of Roscommon.

176

County of Mayo

District Court Area of Belmullet

Belmullet—

The area comprising the District Electoral Divisions of An Geata Mór Theas, an Geata Mór Thuaidh, Bangor, Barroosky, Belmullet, Glenamoy, Glencastle, Glenco, Goolamore, Knockadaff, Knocknalower, Muingnabo, Muings, Rath Hill and Sheskin in the county of Mayo.

Second Wednesday in each month at 12 noon.

177

County of Mayo

District Court Area of Castlebar

Castlebar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyhean, Bellavary, Breaghwy, Burren, Burriscarra, Castlebar Rural, Castlebar Urban, Cloonkeen, Croaghmoyle, Islandeady, Killavally, Pontoon, Strade, Tawnynagry and Turlough in the county of Mayo.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

178

County of Mayo

District Court Area of Charlestown

Charlestown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonmore, Doocastle, Kilbeagh and Sonnagh in the county of Mayo.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

179

County of Mayo

District Court Area of Claremorris

Claremorris—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballindine, Ballyhowly, Caraun, Claremorris, Cloghermore, Coonard, Crossboyne, Garrymore, Kilcolman, Kilvine, Mayo, Murneen and Tagheen in the county of Mayo.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

180

County of Mayo

District Court Area of Crossmolina

Crossmolina—

The area comprising the District Electoral Divisions of Addergoole, Ardagh, Ballynagoraher, Bunaveela, Crossmolina North, Crossmolina South, Deel, Derry, Fortland, Kilfian South and Letterbrick in the county of Mayo.

First Thursday in each month at 11 a.m.

181

County of Mayo

District Court Area of Foxford

Foxford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Attymass East, Attymass West, Callow, Cuildoo, Sraheen and Toomore in the county of Mayo.

Third Tuesday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

Third Tuesday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

182

County of Mayo

District Court Area of Kilkelly

Kilkelly—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghamore, Kilkelly and Urlaur in the county of Mayo.

First Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

183

County of Mayo

District Court Area of Killala

Killala—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballysakeery, Kilfian East, Killala, Lackan South and Rathoma in the county of Mayo.

Fourth Wednesday in February, April, June, August, October and December at 12 noon.

Fourth Wednesday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

184

County of Mayo

District Court Area of Kiltimagh

Kiltimagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinamore, Bohola, Killedan, Kiltamagh, Knock North and Toocananagh in the county of Mayo.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

185

County of Mayo

District Court Area of Newport

Newport—

The area comprising the District Electoral Divisions of Derryloughan, Glenhest, Kilmaclasser, Newport East, Newport West and Srahmore in the county of Mayo.

Third Friday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

Third Friday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

186

County of Mayo

District Court Area of Swinford

Swinford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Brackloon, Meelick, Swineford and Tumgesh in the county of Mayo.

Second Friday in each month at 11 a.m.

187

County of Mayo

District Court Area of Westport

Westport—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghagower North, Aghagower South, Aillemore, Bundorragha, Clare Island, Clogher (Westport), Croaghpatrick, Drummin, Emlagh, Erriff, Kilgeever, Kilmeena, Kilsallagh, Knappagh, Louisburgh, Owennadornaun, Slievemahanagh, Westport Rural and Westport Urban in the county of Mayo.

First Friday in each month at 11 a.m.

Third Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

188

County of Meath

District Court Area of An Uaimh

An Uaimh—

The area comprising the District Electoral Divisions of An Uaimh Rural, An Uaimh Urban, Ardbraccan, Ardmulchan, Castletown, Cruicetown, Donaghpatrick, Kentstown, Martry, Nobber, Rathkenny and Tara in the county of Meath.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

189

County of Meath

District Court Area of Athboy

Athboy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Athboy, Cloghbrack, Grennanstown, Kildalkey, Killaconnigan and Rathmore in the county of Meath.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

190

County of Meath

District Court Area of Ceanannus Mór

Ceanannus Mór—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinlough, Balrathboyne, Boherboy, Burry, Castlekeeran, Ceanannus Mór Rural, Ceanannus Mór Urban, Crossakeel, Girley, Kilskeer, Loughan, Maperath, Moynalty, Newtown, Staholmog and Teltown in the county of Meath.

First Thursday in each month at 11 a.m.

191

County of Meath

District Court Area of Dunshaughlin

Dunshaughlin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Culmullin, Donaghmore, Dunboyne, Dunshaughlin, Kilbrew, Killeen, Ratoath and Skreen in the county of Meath.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

192

Counties of Meath and Kildare

District Court Area of Longwood

Longwood—

The area comprising—

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardnamullan, Ballyboggan, Castlerickard, Hill of Down, Innfield, Killyon and Rahinstown in the county of Meath, and

(b) the District Electoral Division of Ballynadrumny in the county of Kildare.

193

County of Meath

District Court Area of Oldcastle

Oldcastle—

The area comprising the District Electoral Divisions of Crosskeys, Killallon, Killeagh, Knocklough, Moylagh, Oldcastle and Stonefield in the county of Meath.

Second Friday in each month at 11.30 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

194

County of Meath

District Court Area of Slane

Slane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Grangegeeth, Mellifont, Painestown, Slane and Stackallan in the county of Meath.

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 2 p.m.

195

County of Meath

District Court Area of Trim

Trim—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyconnell, Bective, Clonmacduff, Galtrim, Kilbride, Kilcooly, Kilmessan, Laracorr, Rathmolyon, Summerhill, Trim Rural and Trim Urban in the county of Meath.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

196

County of Monaghan

District Court Area of Ballybay

Ballybay—

The area comprising the District Electoral Divisions of Anny, Ballybay Rural, Ballybay Urban, Bellatrain, Caddagh, Carrickatee, Clontibret, Creeve, Cremartin, Greagh, Laragh, Lisnaveane and Tullycorbet in the county of Monaghan.

First Thursday in each month at 11 a.m.

197

Counties of Monaghan and Louth

District Court Area of Carrickmacross

Carrickmacross—

The area comprising—

Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballymackney, Bocks, Carrickmacross Rural, Carrickmacross Urban, Corracharra, Crossalare, Donaghmoyne, Drumboory, Drumcarrow, Drumgura, Enagh (Carrickmacross), Inishkeen, Kilmurry, Kiltybegs, Loughfea and Raferagh in the county of Monaghan, and

(b) the District Electoral Divisions of Killanny in the county of Louth.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

198

County of Monaghan

District Court Area of Castleblayney

Castleblayney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annayalla, Broomfield, Carrickaslane, Castleblayney Rural, Castleblayney Urban, Church Hill and Mullyash in the county of Monaghan.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

199

County of Monaghan

District Court Area of Clones

Clones—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghabog, Clones Rural, Clones Urban, Currin, Drum, Drumhillagh, Drummully, Killeevan, Killynenagh, Newbliss and St. Tierney in the county of Monaghan.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

200

County of Monaghan

District Court Area of Monaghan

Monaghan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Anketell Grove, Bellanode, Bragan, Castleshane, Clones, Derrygorry, Drumsnat, Emyvale, Enagh (Monaghan), Figullar, Glaslough, Killylough, Kilmore, Monaghan Rural, Monaghan Urban, Rackwallace, Scotstown, Shanmullagh, Sheskin, Tedavnet and Tehallan in the county of Monaghan.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

201

Counties of Offaly and Galway

District Court Area of Banagher

Banagher—

The area comprising—

Fourth Tuesday in February, April, June, August, October and December at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Banagher, Lusmagh, Mounterin and Shannon Harbour in the county of Offaly, and

Second Monday in September at 12 noon for the business of the Annual Licensing District Court.

(b) the District Electoral Division of Kilmacshane in the county of Galway.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

202

Counties of Offaly and Tipperary N.R.

District Court Area of Birr

Birr—

The area comprising—

Second Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballincor, Birr Rural, Birr Urban, Dromoyle, English Kilcolman, Killyon, Kinnitty, Knockbarron, Letter, Seirkieran and Tulla in the county of Offaly, and

Fourth Friday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Carrig, Clohaskin, Graigue, Lorrha East, Rathcabban, Redwood and Riverstown in the county of Tipperary (North Riding).

203

County of Offaly

District Court Area of Daingean

Daingean—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballaghassaan, Croghan, Daingean, Esker, Geashill, Kilclonfert, Mountbriscoe and Rathfeston in the county of Offaly.

First Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

Third Wednesday in September at 3 p.m. for the business of the Annual Licensing District Court.

204

Counties of Offaly, Kildare and Meath

District Court Area of Edenderry

Edenderry—

The area comprising—

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyburly Ballymacwilliam, Clonbulloge, Clonmore, Edenderry Rural, Edenderry Urbanl, Knockdrin and Monasteroris in the county of Offaly,

(b) the District Electoral Divisions of Carbury, Carrick, Kilpatrick, Kilrainy and Windmill Cross in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Division of Castlejordan in the county of Meath.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

205

County of Offaly

District Court Area of Ferbane

Ferbane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloghan, Clonmacnoise, Doon, Ferbane, Gallen, Hinds, Huntston, Lea, Lumcloom, Moyclare, Shannon Bridge and Srah in the county of Offaly.

Third Friday in each month at 11 a.m.

206

County of Offaly

District Court Area of Kilcormac

Kilcormac—

The area comprising the District Electoral Divisions of Broughal, Derrinboy, Derryad, Drumcullen, Kilcormac, Killooly and Killoughy in the county of Offaly.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

207

County of Offaly

District Court Area of Tullamore

Tullamore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycommon, Cappancur, Derrycooley, Durrow, Killeigh, Rahan, Rathrobin, Screggan, Silverbrook, Tinnycross, Tullamore Rural and Tullamore Urban in the county of Offaly.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

208

Counties of Roscommon, Mayo and Sligo

District Court Area of Ballaghaderreen

Ballaghaderreen—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Artagh North, Ballaghaderreen, Buckhill, Edmonstown, Frenchpark and Loughglinn in the county of Roscommon,

(b) the District Electoral Division of Kilmovee in the county of Mayo, and

(c) the District Electoral Divisions of Coolavin and Kilfree in the county of Sligo.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

209

Counties of Roscommon and Sligo

District Court Area of Ballyfarnon

Ballyfarnon—

The area comprising—

Second Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghafin, Altagowlan, Ballyfarnan, Ballyformoyle, Crossna, Keadew and Lough Allen in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballynashee, Killadoon, Kilmactranny and Shancough in the county of Sligo.

210

Counties of Roscommon and Galway

District Court Area of Ballyforan

Ballyforan—

The area comprising—

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Caltragh, Dysart, Kilcar, Lismaha, Taghboy, Taghmaconnell and Turrock in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Divisions of Castleffrench and Killeroran in the county of Galway.

211

Counties of Roscommon and Sligo

District Court Area of Boyle

Boyle—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Breedoge, Boyle Rural, Boyle Urban, Croghan, Estersnow, Kilbryan, Kilcolagh, Oakport, Rockingham, Rushfield and Tivannagh in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Division of Killaraght in the county of Sligo.

212

County of Roscommon

District Court Area of Castlerea

Castlerea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Artagh South, Ballinlough, Ballintober, Baslick, Bellanagare, Carrowduff, Castleplunket, Castlereagh, Castleteheen, Cloonfower, Cloonygormican, Coolougher and Fairymount in the county of Roscommon.

Third Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

213

County of Roscommon

District Court Area of Elphin

Elphin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughrim West, Cloonyquin, Creeve (Boyle), Creeve (Roscommon), Cregga, Elphin, Elia, Kilmacumsy, Lisgarve, Mantua and Rossmore in the county of Roscommon.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

214

Counties of Roscommon and Galway

District Court Area of Roscommon

Roscommon—

The area comprising—

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athleague East, Athleague West, Cams, Cloontuskert, Drumdaff, Dunamon, Fuerty, Kilbride North, Kilbride South, Kilgefin, Kilteevan, Lackan, Lecarrow, Mote, Roscommon Rural, Roscommon Urban, Rosmoylan and Scregg in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Division of Creggs in the county of Galway.

215

County of Roscommon

District Court Area of Strokestown

Strokestown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annaghmore, Ballygarden, Bumlin, Cloonfinlough, Killavackan, Killukin (Roscommon), Lissonuffy, Ogulla, Strokestown and Tulsk in the county of Roscommon.

First Thursday in each month at 11 a.m.

216

County of Sligo

District Court Area of Ballymote

Ballymore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghanagh, Ballymote, Bricklieve, Carrickbanagher, Cloonoghill, Cuilmore, Drumrat, Kilshalvy, Owenmore, Temple, Templevanny and Toomour in the county of Sligo.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

217

County of Sligo

District Court Area of Collooney

Collooney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagh, Ballintogher East, Ballintogher West, Ballysadare East, Ballysadare West, Carrownaskeagh, Collooney, Coolaney and Lisconny in the county of Sligo.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

218

County of Sligo

District Court Area of Easky

Easky—

The area comprising the District Electoral Divisions of Buncrowey, Dromore, Easky East, Easky West, Mullagheruse and Rathmacurkey in the county of Sligo.

First Monday in each month at 11 a.m.

219

County of Sligo

District Court Area of Grange

Grange—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cliffony North, Cliffony South, Lissadill East, Lissadill North, Lissadill West, Rossinver East and Rossinver West in the county of Sligo.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

220

County of Sligo

District Court Area of Inniscrone

Inniscrone—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castleconor East, Castleconor West and Kilglass in the county of Sligo.

First Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

221

County of Sligo

District Court Area of Riverstown

Riverstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynakill, Drumcolumb, Drumfin, Lakeview and Riverstown in the county of Sligo.

Third Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

222

County of Sligo

District Court Area of Skreen

Skreen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughris, Dromard East, Dromard West, Skreen, Templeboy North, Templeboy South, Toberpatrick East and Toberpatrick West in the county of Sligo.

Second Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

223

County of Sligo

District Court Area of Sligo

Sligo—

The area comprising—

First, Second, Third and Fifth Friday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Sligo, and

(b) the District Electoral Divisions of Calry, Carney, Drumcliff East, Drumcliff West, Glencar, Kilmacowen and Knocknaree in the county of Sligo.

224

County of Sligo

District Court Area of Tubbercurry

Tubbercurry—

The area comprisimg the District Electoral Divisions of Achonry East, Achonry West, Aclare, Banada, Branchfield, Breencorragh, Cartron, Cloonacool, Glendarragh, Kilmacteige, Kilturra, Leitrim, Loughil, Streamstown and Tobercurry in the county of Sligo.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

225

Counties of Tipperary N.R. and Offaly

District Court Area of Borrisokane

Borrisokane—

The area comprising—

Second Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aglishcloghane, Ballingarry, Ballylusky, Borrisokane, Cloghjordan, Cloghprior, Finnoe, Kilbarron, Mertonhall, Terryglass and Uskane in the county of Tipperary (North Riding), and

(b) the District Electoral Divisions of Barna, Cangort, Cullenwaine and Templeharry in the county of Offaly.

226

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Cahir

Cahir—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardfinnan, Ballybacon, Ballycarron, Caher, Derrygrath, Kilcommon, Kilcoran, Killadriffe, Knockgraffon, Mortlestown and Tubbrid in the county of Tipperary (South Riding).

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

227

County of Tipperary

District Court Area of Cappawhite

Cappawhite—

The area comprising—

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the area comprising the District Electoral Divisions of Cappagh, Clonoulty West, Curraheen, Donohill, Drumwood, Glengar and Kilpatrick in the county of Tipperary (South Riding), and

(b) the District Electoral Division of Foilnaman in the county of Tipperary (North Riding).

228

Counties of Tipperary S.R., Kilkenny and Waterford

District Court Area of Carrick-on-Suir

Carrick-on-Suir—

The area comprising—

First and Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Carrickbeg Urban, Carrick-on-Suir Rural, Carrick-on-Suir Urban, Garrangibbon, Kilmurry and Newtown in the county of Tipperary (South Riding),

(b) the District Electoral Divisions of Fiddown, Muckalee (Carrick-on-Suir), Pilltown, Templeorum, Tubbrid, Tullahought and Whitechurch in the county of Kilkenny, and

(c) the District Electoral Divisions of Carrickbeg Rural, Fenoagh, Glen, Mothel, Portlaw and Rathgormuck in the county of Waterford.

229

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Cashel

Cashel—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardmayle, Ballygriffin, Ballysheehan, Cashel Rural, Cashel Urban, Clogher, Clonoulty East, Gaile, Golden, Killeenasteena, Magorban, Nodstown, Oughterleague and Tullamain in the county of Tipperary (South Riding).

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

230

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Clogheen

Clogheen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyporeen, Burncourt, Clogheen, Coolagarranroe and Tullaghorton in the county of Tipperary (South Riding).

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11.30 a.m.

231

Counties of Tipperary S.R. and Waterford

District Court Area of Clonmel

Clonmel—

The area comprising—

Second and Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m. (Juvenile Court at 11 a.m.).

(a) the borough of Clonmel,

(b) the District Electoral Divisions of Anner, Ballyclerahan, Cloneen, Clonmel Rural, Colman, Fethard, Graigue, Inishlounaght, Kilcash, Killaloan, Kilsheelan, Kiltinan, Lisronagh, Newcastle, Peppardstown and Tullaghmelan in the county of Tipperary (South Riding), and

(c) the District Electoral Divisions of Ballymacarbry, Graignagower, Gurteen, Kilmacomma, Kilkronan, Knockaunbrandaun and St. Mary's in the county of Waterford.

232

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Killenaule

Killenaule—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardsallagh, Ballingarry, Ballyphilip, Buolick, Cooleagh, Crohane, Drangan, Farranrory, Graystown, Kilcooly, Killenaule, New Birmingham and Poyntstown in the county of Tipperary (South Riding).

Second Thursday in each month at 11.30 a.m.

233

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Nenagh

Nenagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghnameadle, Arderony, Ballygibbon, Ballymackey, Ballynaclogh, Burgesbeg, Carrigatogher, Castletown, Dolla, Kilkeary, Kilmore, Kilnaneave, Knigh, Latteragh, Monsea, Nenagh Rural, Nenagh East Urban, Nenagh West Urban, Templederry and Youghalarra in the county of Tipperary (North Riding).

First and Third Thursday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

234

Counties of Tipperary N.R. and Limerick

District Court Area of Newport

Newport—

The area comprising—

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Abington, Birdhill, Greenhall, Kilcomenty, Kiloscully, Kilnarath, Lackagh and Newport in the county of Tipperary (North Riding), and

(b) the District Electoral Divisions of Abington, Clonkeen and Glenstal in the county of Limerick.

235

Counties of Tipperary N.R., Laoighis and Offaly

District Court Area of Roscrea

Roscrea—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Bourney East, Bourney West, Rathnaveoge, Roscrea and Timoney in the county of Tipperary (North Riding),

(b) the District Electoral Divisions of Caher, Kyle and Moneymore in the county of Laoighs, and

(c) the District Electoral Divisions of Aghancon, Dunkerrin, Ettagh, Gorteen (Roscrea), Mountheaton, Roscomroe and Shinrone in the county of Offaly.

236

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Templemore

Templemore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Borrisnafarney, Borrisnoe, Borrisoleigh, Drom, Glenkeen, Killavinoge, Killea, Loughmoe, Templemore and Templetouhy in the county of Tipperary (North Riding).

Second Wednesday in each month at 11.30 a.m.

237

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Tipperary

Tipperary—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballykisteen, Bansha, Bruis, Clonbeg, Cullen, Emly, Kilfeakle, Kilmucklin, Lattin, Rathlynin, Rodus, Shronell, Solloghodbeg, Templeneiry, Thomastown, Tipperary Rural, Tipperary East Urban and Tipperary West Urban in the county of Tipperary (South Riding).

First and Third Tuesdays in each month at 11.30 a.m. (Juvenile Court at 11 a.m.).

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

238

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Thurles

Thurles—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycahill, Ballymurreen, Gortkelly, Holycross, Inch, Kilrush, Littleton, Longfordpass, Moyaliff, Moycarky, Moyne, Rahelty, Thurles Rural, Thurles Urban, Twomileborris and Upperchurch in the county of Tipperary (North Riding).

First Wednesday in each month at 11 a.m. (Juvenile Court at 10.30 a.m.).

239

County of Waterford

District Court Area of Cappoquin

Cappoquin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyhane, Ballynamult, Cappoquin, Dromana, Dromore, Drumroe, Keereen, Modelligo (Dungarvan), Modelligo (Lismore), Mountstuart and Whitechurch in the county of Waterford.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

240

County of Waterford

District Court Area of Dungarvan

Dungarvan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacart, Bohadoon, Cappagh, Carriglea, Clonea (Dungarvan), Colligan, Coumaraglin, Dungarvan Rural, Dungarvan No. 1 Urban, Dungarvan No. 2 Urban Mountkennedy, Ringville and Seskinan in the county of Waterford.

Second Wednesday in each month at 11.30 a.m.

Fourth Wednesday in February, April, June, August, October and December at 11.30 a.m.

241

County of Waterford

District Court Area of Kilmacthomas

Kilmacthomas—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballydurn, Ballylaneen, Carrigcastle, Clonea (Carrick-on-Suir), Comeragh, Fews, Fox's Castle, Gardenmorris, Georgestown, Kilbarrymeaden, Kilmacthomas, Knockmahon, Newcastle, Newtown, Ross, Stradbally and Tinnasaggart in the county of Waterford.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

242

County of Waterford

District Court Area of Lismore

Lismore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyduff, Ballyin, Ballysaggartmore, Castlerichard, Gortnapeaky, Lismore Rural, Lismore Urban and Mocollop in the county of Waterford.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

243

Counties of Waterford and Cork

District Court Area of Tallow

Tallow—

The area comprising—

Second Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Kilcockan, Kilwatermoy East, Kilwatermoy West and Tallow in the county of Waterford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballynoe, Curraglass, Kilcronat and Knockmourne in the county of Cork.

244

County of Waterford

District Court Area of Tramore

Tramore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annestown, Drumcannon, Dunhill, Islandikane, Kilmacleague, Pembrokestown, Rathmoylan, Reisk and Tramore in the county of Waterford.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

245

Counties of Waterford and Kilkenny and County of Borough of Waterford

District Court Area of Waterford

Waterford—

The area comprising—

Each Friday at 10.30 a.m.

(a) the County Borough of Waterford,

Third Saturday in each month at 10:30 a.m. (Children's Court only).

(b) the District Electoral Divisions of Ballynakill, Faithlegg, Kilbarry, Killea, Killoteran, Kilmeadan (Carrick-on-Suir), Kilmeadan (Waterford), Waterford Rural and Woodstown in the county of Waterford, and

(c) the District Electoral Divisions of Aglish, Ballincrea, Dunkitt, Farnoge, Kilbeacon, Kilcolumb, Kilculliheen, Killahy, Pollrone, Portnascully, Rathpatrick, Rossinan and Ullid in the county of Kilkenny.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

246

Counties of Westmeath and Roscommon

District Court Area of Athlone

Athlone—

The area comprising—

First, Second and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athlone East Rural, Athlone East Urban, Athlone West Urban, Auburn, Glassan, Killinure, Moydrum, Muckanagh and Tubbrit in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Divisions of Athlone West Rural, Ballynamona, Carnagh, Castlesampson, Cloonown, Crannagh, Drumlosh, Kiltoom, Rockhill and Thomastown in the county of Roscommon.

247

County of Westmeath

District Court Area of Ballynacargy

Ballynacargy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Emper, Glenlough, Kilbixy, Piercetown, Portloman, Rathconrath, Skeagh and Sonna in the county of Westmeath.

First Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

248

County of Westmeath

District Court Area of Castlepollard

Castlepollard—

The area comprising the District Electoral Divisions of Collinstown, Coole, Coolure, Faughalstown, Finnea, Fore East, Fore West, Glore, Hilltown, Kilpatrick, Kinturk and Knockarrow in the county of Westmeath.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

249

County of Westmeath

District Court Area of Delvin

Delvin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinlough, Ballyhealy, Bracklin, Clonarney, Copperalley, Delvin, Kilcumny, Killua, Killulagh and Rosmead in the county of Westmeath.

Third Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

250

Counties of Westmeath and Offaly

District Court Area of Kilbeggan

Kilbeggan—

The area comprising—

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardnaglew, Ballykilmore, Ballynagore, Castletown, Clonfad, Jamestown, Kilbeggan, Lauree, Middleton, Newtown, Rahugh and Streamstown in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Division of Clara in the county of Offaly.

251

County of Westmeath

District Court Area of Killucan

Killucan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynaskeagh, Clonlost, Derrymore, Griffinstown, Huntingdon, Killucan, Kinnegad, Raharney and Riverdale in the county of Westmeath.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

252

Counties of Westmeath and Offaly

District Court Area of Moate

Moate—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballymorin, Ballybroder, Bellanalack, Carn, Castledaly, Drumraney, Kilcumreragh, Killare, Moate, Mount Templer and Umma in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballycumber, Bawn, Gorteen (Tullamore), Kilcumreragh and Tinamuck in the county of Offaly.

253

County of Westmeath

District Court Area of Mullingar

Mullingar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinalack, Belvidere, Carrick, Castle, Castlelost, Churchtown, Cloghan, Dysart, Enniscoffey, Gaybrook, Greenpark, Heathstown, Hopestown, Knockdrin, Lackan, Milltown, Mullingar Rural, Mullingar North Urban, Mullingar South Urban, Multyfarnham, Owel, Russellstown, Stonehall, Taghmon, Tullaghan and Woodland in the county of Westmeath.

Second and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

254

County of Wexford

District Court Area of Ballycullane

Ballycullane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyhack, Ballymitty, Bannow, Clongeen, Fethard, Harristown, Killesk, Kilmokea, Rathroe, Templetown, Tintern and Whitechurch (New Ross) in the county of Wexford.

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 3 p.m.

255

Counties of Wexford and Carlow

District Court Area of Bunclody

Bunclody—

The area comprising—

Second Wednesday in February, April, June, September, October and December at 3 p.m.

(a) the District Electoral Divisions of Castledockrell, Kilrush, Kiltealy, Moyacomb, Newtownbarry, Rossard, St. Mary's and Tombrack in the county of Wexford, and

(b) the District Electoral Divisions of Clonegal and Cranemore in the county of Carlow.

256

County of Wexford

District Court Area of Enniscorthy

Enniscorthy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballindaggan, Ballycarney, Ballyhoge, Ballyhuskard, Bolaboy, Bree, Castleboro, Clonroche, Edermine, Enniscorthy Rural, Enniscorthy Urban, Ferns, Kilbora, Kilcormick, Killann, Killoughrum, Kilmallock, Marshalstown, The Harrow, The Leap and Tinnacross in the county of Wexford.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

257

County of Wexford

District Court Area of Gorey

Gorey—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardamine, Ballycanew, Ballygarrett, Ballylarkin, Ballymore, Ballynestragh, Ballyoughter, Cahore, Coolgreany, Courtown, Ford, Gorey Rural, Gorey Urban, Huntingtown, Kilcomb, Kilgorman, Killenagh, Killincooly, Kilnahue, Limerick, Monamolin, Monaseed, Rossminoge, Wells and Wingfield in the county of Wexford.

Second and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

258

Counties of Wexford and Kilkenny

District Court Area of New Ross

New Ross—

The area comprising—

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Adamstown, Ballyanne, Barrack Village, Barronstown, Carnagh, Carrigbyrne, Clonleigh, Dunmain, Horetown, Inch, Kilgarvan, Newbawn, New Ross Rural, New Ross Urban, Oldcourt, Old Ross, Rochestown, Rosbercon Urban, Templeludigan, Whitechurch (Wexford) and Whitemoor in the county of Wexford, and

(b) the District Electoral Divisions of Brownsford, Coolhill, Dysartmoon, Jerpoint West, Kilbride, Kilmakevoge, Listerlin, Rosbercon Rural, Shanbogh and The Rower in the county of Kilkenny.

259

County of Wexford

District Court Area of Wexford

Wexford—

The area comprising—

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Wexford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardcavan, Ardcolm, Artramon, Aughwilliam, Ballyvaldon, Bridgetown, Carrick, Castle Ellis, Castle Talbot, Drinagh, Duncormick, Forth, Glynn, Harperstown, Kilbride, Kilcowan, Killag, Killinick, Killurin, Kilmore, Kilpatrick, Kilscoran, Lady's Island, Mayglass, Newcastle, Rathaspick, Rosslare, St. Helen's Tacumshin, Taghmon, Tomhaggard and Wexford Rural in the county of Wexfor

260

County of Wicklow

District Court Area of Arklow

Arklow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Arklow Rural, Arklow No. 1 Urban, Arklow No. 2 Urban, Ballyarthur, Dunganstown South, Ennereilly and Kilbride (Rathdrum) in the county of Wicklow.

First and Third Monday in each month at 11 a.m.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

261

Counties of Wicklow and Kildare

District Court Area of Baltinglass

Baltinglass—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Baltinglass, Donaghmore, Eadestown, Hartstown, Humewood, Imael North, Imael South, Stratford, Talbotstown, The Grange and Tuckmill in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Divisions of Carrigeen and Graney in the county of Kildare.

262

Counties of Wicklow and Kildare

District Court Area of Blessington

Blessington—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Blessington, Burgage, Kilbride (Baltinglass), Lackan and Togher (Baltinglass) in the county of Wicklow,and

(b) the District Electoral Divisions of Ballymore Eustace in the county of Kildare.

263

Counties of Wicklow and Dublin

District Court Area of Bray

Bray—

The area comprising—

First, Second, Third and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Altidore, Bray No. 1 Urban, Bray No. 2 Urban, Bray No. 3 Urban, Calary, Delgany, Enniskerry, Greystones, Kilcoole, Kilmacanoge, Powerscourt, Rathmichael (Bray) and Togher in the county of Wicklow,

(b) the District Electoral Divisions of Rathmichael in the county of Dublin.

(c) those portions of the District Electoral Divisions of Dun Laoghaire No. 4 and Killiney in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District,

(d) that portion of the District Electoral Division of Ballybrack in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District excluding the townland of Kingston, and

(e) that portion of the District Electoral Division of Stillorgan in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District, excluding the townlands of Kilmacud East, Kilmacud West, Stillorgan South and Waltersland.

FIRST SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

264

Counties of Wicklow and Kildare

District Court Area of Dunlavin

Dunlavin—

The area comprising—

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Donard, Dunlavin, Hollywood, Lugglass, Rathsallagh and Tober in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Divisions of Gilltown, Inchaquire and Usk in the county of Kildare.

265

County of Wicklow

District Court Area of Rathdrum

Rathdrum—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughrim, Ballinaclash, Ballinacor, Ballinderry, Brockagh, Cronebane, Glendalough, Knockrath, Moneystown, Oldtown, Ovoca, Rathdrum and Trooperstown in the county of Wicklow.

First Thursday in each month at 11.30 a.m.

266

Counties of Wicklow and Wexford

District Court Area of Shillelagh

Shillelagh—

The area comprising—

Second Friday in January, March, May, July, September and November at 3 p.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghowle, Ballingate, Ballinglen, Ballybeg, Carnew, Coolattin, Coolboy, Cronelea, Kilballyowen, Killinure, Kilpipe, Money, Shillelagh and Tinahely in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballyellis and Ballybeg in the county of Wexford.

267

County of Wicklow

District Court Area of Wicklow

Wicklow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycullen, Dunganstown East, Dunganstown West, Glenealy, Killiskey, Newcastle Lower, Newcastle Upper, Wicklow Rural and Wicklow Urban in the county of Wicklow.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

Article 5 (1)

SECOND SCHEDULE.

DISTRICT COURT AREAS FOR THE PURPOSES OF THE TRANSACTION OF THE BUSINESS OF THE DISTRICT COURT EXERCISING ITS CIVIL JURISDICTION, AND PLACES IN WHICH AND DAYS ON WHICH AND HOURS AT WHICH SITTINGS ARE TO BE HELD IN THOSE AREAS.

A name appearing in brackets in column (5) of this Schedule after the name of a District Electoral Division is the name of the rural district (as constituted immediately before the 1st day of October, 1925) or uban district in which the District Electoral Division is situate.

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

1

Counties of Carlow, Kildare and Laoighis

District Court Area of Carlow

Carlow—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballinacarrig, Burton hall, Carlow Rural, Carlow Urban, Clogrenan, Graigue Urban, Johnstown, Kellistown, Killerrig and Templepeter in the county of Carlow,

(b) the District Electoral Divisions of Ballaghmoon, Castledermot, Dunmanogue and Johnstown in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Divisions of Ardough, Ballickmoyler, Doonane, Graigue Rural, Newtown, Rossmore, Shrule and Turra in the county of Laoighis.

2

Counties of Carlow and Wicklow

District Court Area of Hacketstown

Hacketstown—

The area comprising—

Third Tuesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Clonmore, Hacketstown, Haroldstown and Tiknock in the county of Carlow, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballinguile, Coolballintaggart and Rathdangan in the county of Wicklow.

SECOND SCHEDULE.

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

3

County of Carlow

District Court of Area of Muine Bheag

Muine Bheag—

The area comprising the District Electoral Divisions of Agha, Ballymoon, Corries, Fennagh, Garryhill, Killedmond, Leighlinbridge, Muine Bheag Rural, Muine Bheag Urban, Myshall, Nurney, Old Leighlin, Rathornan, Ridge, Shangarry and Sliguff in the county of Carlow.

Third Friday in each month at 11.30 a.m.

4

Counties of Carlow and Wicklow

District Court Area of Tullow

Tullow—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballon, Grangeford, Kilbride, Kineagh, Rahill, Rathrush, Rathvilly, Tankardstown, Tullowbeg, Tullow Rural, Tullow Urban and Williamstown in the county of Carlow, and

(b) the District Electoral Division of Rath in the county of Wicklow.

5

Counties of Cavan, Leitrim and Longford

District Court Area of Arva

Arva—

The area comprising—

Fourth Wednesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Arvagh, Bruce Hall, Corr, Drumcarhan, Drumlumman, Killeshandra, Loughdawan, Scrabby and Springfield in the county of Cavan,

(b) the District Electoral Divisions of Carrigallen East, Carrigallen West, Corriga, Gortermone and Killygar in the county of Leitrim, and

(c) the District Electoral Division of Moyne in the county of Longford.

6

Counties of Cavan and Meath

District Court Area of Bailieborough

Bailieborough—

The area comprising—

First Monday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Bailieborough, Canningstown, Carnagarve, Drumanespick, Shercock, Skeagh and Taghart in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Moybolgue, Newcastle and Trohanny in the county of Meath.

SECOND SCHEDULE.

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

7

County of Cavan

District Court Area of Ballyconnell and Swanlinbar

Ballyconnell—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyconnell, Ballymagauran, Bawnboy, Benbrack, Carn, Kinawley, Lissanover, Pedara Vohers, Swanlinbar, Templeport and Tircahan in the county of Cavan.

First Tuesday in February, March, May, June, August, September, November and December at 11.30 a.m.

Swanlinbar—

First Tuesday in January, April, July and October at 11.30 a.m.

8

County of Cavan

District Court Area of Ballyjamesduff

Ballyjamesduff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyjamesduff, Ballymachugh, Castlerahan, Crosskeys, Graddum, Kilbride, Kilnaleck, Larah South, Lurgan, Termon and Waterloo in the county of cavan.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

9

County of Cavan

District Court Area of Belturbet

Belturbet—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardue, Belturbet Urban, Bilberry, Carrafin, Castlesaunderson, Diamond, Doogary, Grilly, Kilconny, Milltown and Redhill in the county of Cavan.

Second Wednesday in each month at 12 noon.

10

County of Cavan

District Court Area of Cavan

Cavan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballyhaise, Bellananagh, Butler's Bridge, Cavan Rural, cavan Urban, Clonervy, Crossdowney, Cuttragh, Denn, Derrin, Kill, Killykeen, Moynehall and Stradone in the county of cavan.

Second and Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE.

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

11

Counties of Cavan and Monaghan

District Court Area of Cootehill

Cootehill—

The area comprising—

Third Tuesday in each month at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Ashfield, Cootehill Rural, Cootehill Urban, Corraneary, Drumcarn, Drung, Knappagh, Larah North, Rakenny, Tullyvin East and Tullyvin West in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Cormeen and Dawnsongrove in the county of Monaghan.

12

Counties of Cavan and Leitrim

District Court Area of Dowra

Dowra—

The area comprising—

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Derrylahan, Derrynananta, Dowra, Dunmakeever, Esky, Killinagh, Teebane and Tuam in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Arigna, Barnameenagh, Drumkeeran, Drumreilly East, Drumreilly West, Mahanagh, St. Patrick's and Yugan in the county of Leitrim.

13

Counties of Cavan and Meath

District Court Area of Kingscourt

Kingscourt—

The area comprising—

Third Monday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Enniskeen, Kingscourt and Lisagoan in the county of Cavan, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardagh, Carrickleck and Kilmainham in the county of Meath.

14

County of Cavan

District cour Area of Virginia

Virginia—

The area comprising the District Electoral Divisions of Crossbane, Killinkere, Mullagh, Munterconnaught and Virginia in the county of Cavan.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

15

County of Clare

District Court Area of Ennis

Ennis—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyeighter, Ballynacally, Boston, Clareabbey, Clondagad, Clooney (Tulla), Corrofin, Crusheen, Doora, Dysert, Ennis Rural, Ennis No. 1 Urban, Ennis No. 2 Urban, Ennis No. 3 Urban, Ennis No. 4 Urban, Furroor, Glenmore, Glenroe, Kilchreest, Kilcloher, Killadysert, Killanniv, Killinaboy, Killone, Kilnamona, Kilraghtis, Kinturk, Liscasey, Lisheen, Muckanagh, Newmarket, Quin, Ruan, Spancelhill, Templemaley, Tomfinlough and Urlan in the county of Clare.

Third Friday in each month at 11 a.m.

16

County of Clare

District Court Area of Ennistymon

Ennistymon—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballagh, Ballyea, Ballysteen, Ballyvaskin, Carran, Castletown, Cloghaun, Cloonanaha, Clooney (Ennistimon), Derreen, Drumcreehy, Ennistimon, Formoyle, Gleninagh, Kilfenora, Killaspuglonane, Killilagh, Kilshanny, Kiltoraght, Liscannor, Lisdoonvarna, Lurraga, Magherareagh, Milltown Malbay, Mountelva, Moy, Noughaval, Rath, Rathborney and Smithstown in the county of Clare.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

17

County of Clare

District Court Area of Kilkee

Kilkee—

The area comprising the District Electoral Divisions of Doonbeg, Einagh, Kilballyowen, Kilfearagh, Kilkee, Killard, Knocknagore, Moveen, Moyarta, Querrin, Rahona, St. Martin's and Tullig in the county of Clare.

Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

18

Counties of Clare and Tipperary N.R.

District Court Area of Killaloe

Killaloe—

The area comprising—

Third Monday in February, April, June, August, October and December at 11.30 a.m.

(a) The District Electoral Divisions of Caherhurley, Cappaghabaun, Carrowbaun, Drummaan, Fahymore, Inishcaltra North, Inishcaltra South, Killaloe, Killokennedy, Lackareagh, Mountshannon, O'Briensbridge, Ogonnelloe and Scarriff in the county of Clare, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballina and Derrycastle in the county of Tipperary (North Riding).

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

19

County of Clare

District Court Area of Kilrush

Kilrush—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagh, Cahermurphy (Kilrush), Cloonadrum, Clooncoorha, Coolmeen, Cooraclare, Creegh, Drumellihy, Kilfiddane, Killimer, Killofin, Kilmihil, Kilmurry (Killadysert), Kilmurry (Kilrush), Kilrush Rural, Kilrush Urban, Knock, Knocknaboley, Mullagh, Rinealon and Tullycreen in the county of Clare.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

20

County of Clare

District Court Area of Sixmilebridge

Sixmilebridge—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycannan, Castlecrine, Clenagh, Cloontra, Cratloe, Drumline, Killeely, Mountievers, Rossroe and Sixmilebridge in the county of Clare.

Fourth Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

21

County of Clare

District Court Area of Tulla

Tulla—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ayle, Ballyblood, Ballynahinch, Boherglass, Caher, Cahermurphy (Scariff), Cloonusker, Coolreagh, Corlea, Dangan, Derrynagittagh, Feakle, Glendree, Kilkishen, Killanena, Killuran, Kilseily, Kiltannon, Kyle, Loughea, Newgrove, Rathclooney, Toberbreeda and Tulla in the county of Clare.

First Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

22

County of Cork

District Court Area of Ballincollig

Ballincollig—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballincolig, Ballygroman, Dunderrow, Kilbonane, Knockavilly and Ovens in the county of Cork.

Second Friday in each month at 11 a.m.

23

County of Cork

District Court Area of Bandon

Bandon—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymodan, Ballymurphy, Bandon, Baurleigh, Bengour, Boulteen, Brinny, Cashel, Innishannon, Kilbrogan, Knockroe, Murragh, Teadies and Templemartin in the county of Cork.

First and Third Friday at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

24

County of Cork

District Court Area of Bantry

Bantry—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ahil, Bantry Rural, Bantry Urban, Douce, Durrus East, Durrus West, Glanlough, Gortnascreeny, Kealkill, Mealagh, Scart, Seefin, Sheepshead and Whiddy in the county of Cork.

Second Friday in February, April, June, August, October and December at 11.30 a.m.

Fourth Friday in each month at 11.30 a.m.

25

County of Cork

District Court Area of Blarney

Blarney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Blackpool, Blarney, Carrignavar, Carrigrohane Beg, Greenfort, Matehy, St. Mary's and Whitechurch in the county of Cork.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

26

County of Cork

District Court Area of Buttevant

Buttevant—

The area comprising the District Electoral Divisions of Buttevant, Churchtown, Doneraile, Imphrick, Liscarroll, Skahanagh, Streamhill and Templemary in the county of Cork.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

27

County of Cork

District Court Area of Carrigaline

Carrigaline—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyfeard, Ballyfoyle, Ballygarvan, Carrigaline (Cork), Carrigaline (Kinsale), Cullen (Kinsale), Farranbrien, Kilpatrick, Liscleary, Monkstown Rural, Monkstown Urban, Nohaval and Templebreedy in the county of Cork.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

28

County of Cork

District Court Area of Castlemartyr

Castlemartyr—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycottin, Castlemartyr, Clonmult, Dangan, Dungourney, Garryvoe, Ightermurragh, Killeagh (Youghal) and Mogeely in the county of Cork.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

29

County of Cork

District Court Area of Castletown Bere

Castletown Bere—

The area comprising the District Electoral Division of Adrigole, Bear, Coulagh, Curryglass, Kilcatherine, Killaconenagh and Kilnamanagh in the county of Cork.

Second Friday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

30

County of Cork

District Court Area of Castletownroche

Castletownroche—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyhooly, Castletownroche, Clenor, Kilcummer, Monanimy, Shanballymore and Wallstown in the county of Cork.

Fourth Monday in January, March, May, July, September and November at 2.30 p.m.

31

County of Cork

District Court Area of Clonakilty

Clonakilty—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeymahon, Ardfield, Argideen, Ballingurteen, Butlerstown, Cahermore, Castleventry, Clonakilty Rural, Clonakilty Urban, Coolcraheen, Courtmacsherry, Derry, Kilbrittain, Kilkerranmore, Kilmaloda East, Kilmaloda West, Kilmoylerane,, Kilnagross, Knocks, Rathbarry, Rathclarin, Rosscarbery, Rossmore, Templeomalus and Timoleague in the county of Cork.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

32

County of Cork

District Court Area of Coachford

Coachford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aglish, Cannaway, Clonmoyle, Dripsey, Firmount, Gowlane, Kilcullen, Magourney and Mountrivers in the county of Cork.

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

33

County of Cork

District Court Area of Cobh

Cobh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cobh Rural and Cobh Urban in the county of Cork.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

34

County and County Borough of Cork

District Court Area of Cork City

Cork City—

The area comprising—

Each Wednesday at 10.30 a.m.

(a) the county borough of Cork, and

(b) the District Electoral Divisions of Bishopstown, Blackrock, Douglas, Inishkenny and Lehenagh in the county of Cork.

35

County of Cork

District Court Area of Dunmanway

Dunmanway—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aultagh, Ballymoney, Castletown, Coolmountain, Drinagh (Dunmanway), Drinagh (Skibbereen), Dromdaleague North, Dunmanway North, Dunmanway South, Garranes, Garrown, Kinneigh, Manch and Milane in the county of Cork.

Second Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

36

County of Cork

District Court Area of Fermoy

Fermoy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghern, Castlecooke, Castle Hyde, Castlelyons, Coole, Fermoy Rural, Fermoy Urban, Glanworth East, Glanworth West, Gornaskehy, Gortroe, Kilcor, Kildinan, Killathy, Kilworth, Leitrim and Rathcormac in the county of Cork.

Second and Fourth Monday in each month at 11 a.m.

37

County of Cork

District Court Area of Glengariff

Glengariff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Glengariff and Kilcaskan in the county of Cork.

Second Saturday in March, June, September and December at 12 noon.

38

County of Cork

District Court Area of Kanturk

Kanturk—

The area comprising the District Electoral Divisions of Allow, Ballyhoolahan, Banteer, Barleyhill, Barnacura, Bawncross, Boherboy, Castlecor, Castlemagner, Clonfert East, Clonfert West, Clonmeen, Coolclogh, Glenlara, Gortmore, Greenane, Kanturk, Kilbrin, Kilmeen, Knockatooan, Knocktemple, Meens, Nad, Newmarket, Roskeen, Rosnalee, Rowls, Skagh, Tincoora and Williamstown in the county of Cork.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

39

County of Cork

District Court Area of Kinsale

Kinsale—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinadee, Ballinspittle, Ballymackean, Ballymartle, Coolmain, Kilmonoge, Kinsale Rural, Kinsale Urban, Kinure, Laherne, Leighmoney and Templemichael in the county of Cork.

Second Monday in each month at 11 a.m.

40

County of Cork

District Court Area of Macroom

Macroom—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghinagh, Bealanageary (Dunmanway), Bealangeary (Macroom), Bealock, Candroma, Carrigboy, Cleanrath, Clondrohid, Derryfineen, Gortnatubbrid, Greenville, Inchigeelagh, Kilberrihert, Kilnamartery, Macloneigh, Macroom Urban, Mashanaglass, Moviddy, Rahalisk, Slievereagh, Teerelton, Ullanes and Warrenscourt in the county of Cork.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

41

County of Cork

District Court Area of Mallow

Mallow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyclogh, Ballynamona, Caherduggan, Carrig (Mallow), Dromore, Kilmaclenine, Kilshannig, Knockantota, Mallow Rural, Mallow North Urban, Mallow South Urban and Rahan in the county of Cork.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

42

County of Cork

District Court Area of Midleton

Midleton—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballyspillane, Carrigtohill, Cloyne, Corkbeg, Inch, Lisgoold, Midleton Rural, Midleton Urban, Rostellan, Templebodan and Templenacarriga in the county of Cork.

First Thursday in each month at 11 a.m.

Third Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

43

County of Cork

District Court Area of Millstreet

Millstreet—

The area comprising the District Electoral Divisions of Caherbarnagh, Coomlogane, Crinnaloo, Cullen (Millstreet), Derragh, Doonasleen, Drishane, Keale, Kilcorney and Rathcool in the county of Cork.

First Monday in each month at 11.30 a.m.

44

Counties of Cork and Limerick

District Court Area of Mitchelstown

Mitchelstown—

The area comprising—

First Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyarthur, Derryvillane, Farahy, Kildorrery, Kilgullane, Kilphelan, Marshalstown, Mitchelstown and Templemolaga in the county of Cork, and

Third Friday in each month at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Angelsborough, Cullane, Kilbeheny, Kilglass and Knocknascrow in the county of Limerick.

45

County of Cork

District Court Area of Rath Luirc

Rath Luirc—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardskeagh, Rath Luirc, Dromina, Milltown, Newtown and Springfort in the county of Cork.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

46

County of Cork

District Court Area of Riverstown

Riverstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynaglogh, Caherlag, Carrig (Fermoy), Glenville, Killeagh (Cork), Knockraha, Rathcooney, Riverstown and Watergrasshill in the county of Cork.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

47

County of Cork

District Court Area of Schull

Schull—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballybane, Ballydehob, Coolagh, Crookhaven, Dunbeacon, Dunmanus, Goleen, Kilcoe, Lowertown, Skull and Toormore in the county of Cork.

Fourth Thursday in each month at 11.30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

48

County of Cork

District Court Area of Skibbereen

Skibbereen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghadown North, Aghadown South, Bredagh, Caheragh, Cape Clear, Carrigbaun, Castlehave North, Castlehaven South, Cloghdonnell, Cloonkeen, Dromdaleague South, Kilfaughnabeg, Killeenleagh, Knockskagh, Myross, Shreelane, Skibbereen Rural, Skibbereen Urban, Tullagh and Woodfort in the county of Cork.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

49

Counties of Cork and Waterfold

District Court Area of Youghal

Youghal—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardagh, Clonpriest, Kilmacdonogh, Youghal Rural and Youghal Urban in the county of Cork, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardmore (Dungarvan), Ardmore (Youghal), Ballyheeny, Clashmore, Glenwilliam, Grallagh, Grange, Kinsalebeg and Templemichael in the county of Waterford.

50

Counties of Donegal and Leitrim

District Court Area of Ballyshannon

Ballyshannon—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardagh, Clonpriest, Kilmacdonogh, Youghal Rural and Youghal Urban in the county of Cork, and

Third Friday in February, April, July, August, October and December at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Ardmore (Dungarvan), Ardmore (Youghal), Ballyheeny, Clashmore, Glenwilliam, Grallagh, Grange, Kinsalebeg and Templemichael in the county of Waterford.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

51

County of Donegal

District Court Area of Buncrana

Buncrana—

The area comprising the District Electoral Divisions of Birdstown, Buncrana Rural, Buncrana Urban, Desertegny, Fahan, Illies, Inch Island and Mintiaghs in the county of Donegal.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

52

County of Donegal

District Court Area of Carndonagh

Carndonagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardmalin, Ballyliffin, Carndonagh, Carthage, Castlecary, Culdaff, Dunaff, Glenagannon, Gleneely (Inishowen), Glentogher, Greencastle, Kilderry, Malin, Moville, Redcastle, Straid, Three Trees, Turmone and Whitecastle in the county of Donegal.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

53

County of Donegal

District Court Area of Donegal

Donegal—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballintra (Donegal), Binbane, Bonnyglen, Clogher, Donegal, Eanymore, Haugh, Inver, Laghy, Lough Eask, Tantallon, Tawnawully and Tullynaught in the county of Donegal.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

54

County of Donegal

District Court Area of Dunfanaghy

Dunfanaghy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ards, Creenasmear, Creeslough, Doe Castle and Dunfanaghty in the county of Donegal.

Fourth Wednesday in January, March, May, June, September and November at 3 p.m.

55

County of Donegal

District Court Area of Dungloe

Dungloe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagary, Aran, Crovehy, Doocharry, Dunglow, Lettermacward, Magheraclogher, Maghery, Meenaclady (excluding Tory Island) and Rutland in the county of Donegal.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

56

County of Donegal

District Court Area of Falcarragh

Falcarragh—

The area comprising—

Fourth Wednesday in January, March, May, June, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Cross Roads, Dunlewy and Gortahork in the county of Donegal, and

(b) that portion of the District Electoral Divisions of Meenaclady in the county of Donegal comprising Tory Island.

57

County of Donegal

District Court Area of Glenties

Glenties—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardara, Dawros, Fintown, Glengesh, Glenleheen, Glenties, Graffy, Inishkeel, Maas and Mulmosog in the county of Donegal.

Fourth Friday in each month at 11 am.

58

County of Donegal

District Court Area of Killybegs

Killybegs—

The area comprising the District Electoral Divisions of Corkermore, Crowkeeragh, Crownarad, Dunkineely, Glencolumbkille, Kilcar, Kilgoly, Killybegs Largymore, Malinbeg and Tieveskeelta in the county of Donegal.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

59

County of Donegal

District Court Area of Letterkenny

Letterkenny—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacool, Castlewray, Church Hill, Corravaddy, Edenacarnan, Gartan, Gortnavern, Killymasny, Kilmacrenan, Letterkenny Rural, Letterkenny Urban, Magheraboy, Manorcunningham, Meencargagh, Seacor, Templedouglas and Termon in the county of donegal.

First and Third Thursday at 11 a.m.

60

County of Donegal

District Court Area of Lifford

Lifford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlefinn, Clonleigh North, Clonleigh South and Urney West in the county of Donegal.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

61

County of Donegal

District Court Area of Milford

Milford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyarr, Carrickart, Carrowkeel, Cranford, Fanad North, Fanad West, Glen, Glenalla, Greenfort, Killygarvan, Knockalla, Loughkeel, Millford, Rathmelton, Rathmullen, Rosguill and Rosnakill in the county of Donegal.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

62

County of Donegal

District Court Area of Newtowncunningham

Newtowncunningham—

The area comprising the District Electoral Divisions of Burt, Castleforward, Killea and Newtown Cunningham in the county of Donegal.

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

63

County of Donegal

District Court Area of Raphoe

Raphoe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Convoy, Feddyglass, Figart, Kincraigy, Raphoe, St. Johnstown and Treantaghmucklagh in the county of Donegal.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

64

County of Donegal

District Court Area of Stranorlar

Stranorlar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Altnapaste, Cloghan, Cloghard, Dooish, Gleneely (Stranorlar), Goland, Killygordon, Knock, Lettermore and Stranorlar in the county of Donegal.

Second Friday in each month at 11 a.m.

65

County of Dublin

District Court Area of Balbriggan

Balbriggan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Balbriggan Rural, Balbriggan Urban, Balscadden, Garristown, Hollywood, Holmpatrick, Lusk, Rush and Skerries in the county of Dublin.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

66

County and County Borough of Dublin

District Court Area of Howth

Howth—

The area comprising—

First Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Coolock and Howth Rural in the county of Dublin,

(b) the Wards of Baldoyle, Beann Eadair and Coolock in the county borough of Dublin, and

(c) that portion of Artane Ward in the county borough of Dublin outside the Dublin Metropolitan District, excluding any portion of the Swords Road contained in that Ward.

67

County and County Borough of Dublin

District Court Area of Kilmainham

Kilmainham—

The area comprising—

First, Second, Third and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Blanchardstown, Clondalkin, Clonsilla, Drumcondra Rural, Finglas, Glencullen, Milltown, Newcastle, Rathcoole, Saggart, Rathfarnham, Tallaght and White-church in the county of Dublin,

(b) those portions of the District Electoral Divisions of Dundrum and Castleknock in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District,

(c) that portion of the District Electoral Division of Stillorgan in the county of Dublin comprising—

(i) the townland of Kilmacud West, and

(ii) those portions of the townlands of Kilmacud East, Stillorgan South and Waltersland outside the Dublin Metropolitan District,

(d) that portion of the District Electoral Division of Palmerston in the county of Dublin comprising the townlands of Ballyfermot Upper, Blackditch, Gallanstown, Johnstown and Woodfarm,

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

67—cont.

(e) the townland of Kingston in the District Electoral Division of Ballybrack in the county of Dublin,

(f) the Wards of Rathfarnham South and Santry in the county borough of Dublin,

(g) those portions of the Wards of Ballyfermot, Finglas East, Finglas West and Rathfarnham in the county borough of Dublin outside and Dublin Metropolitan District, and

(h) that portion of the Swords Road contained in the Ward of Artane in the county borough of Dublin.

68

Counties of Dublin and Kildare

District Court Area of Lucan

Lucan—

The area comprising—

Second Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Division of Lucan in the county of Dublin,

(b) that portion of the District Electoral Division of Palmerston in the county of Dublin comprising the townlands of Brooklawn, Fonthill, Irishtown, Palmerston Lower, Palmerston Upper, Quarryvale, Redcowfarm and Yellow Walls, and

(c) the District Electoral Divisions of Celbridge, Donaghcumper and Leixlip in the county of Kildare.

69

County of Dublin

District Court Area of Swords

Swords—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyboghil, Clonmethan, Donabate, Kilsallaghan, Kinsaley, Malahide, Swords East and Swords West in the county of Dublin.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

70

County of Galway

District Court Area of Athenry

Athenry—

The area comprising the District Electoral Divisions of Athenry, Aughrim (Galway), Belleville, Cloonkeen (Loughrea), Craughwell, Deerpark, Graigabbey, Greethill, Killimor (Loughrea), Kiltullagh (Loughrea), Lackaghbeg, Lisheenavalla, Monivea, Moyode, Stradbally and Tiaquin in the county of Galway.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

71

Counties of Galway and Roscommon

District Court Area of Ballinasloe

Ballinasloe—

The area comprising—

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ahascragh, Annagh, Aughrim (Ballinasloe), Ballinasloe Rural, Ballinasloe Urban, Clonbrock, Clontuskert, Kellysgove, Kilconnell, Killallaghtan, Killoran, Killure, Lismanny, Oatfield and Taghboy in the county of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballydangan, Carrowreagh, Cloonburren, Creagh, Culliagh and Moore in the county of Roscommon.

72

County of Galway

District Court Area of Carna

Carna—

The area comprising the District Electoral Divisions of Knockboy, Owengowla and Skannive in the county of Galway.

First Tuesday in February, April, June, August, September and December at 12 noon.

73

County of Galway

District Court Area of Clifden

Clifden—

The area comprosing the District Electoral Divisions of Bencorr, Bunowen, Clifden, Derrycunlagh, Derrylea, Doonloughan, Errislannan, Illion, Moyrus, Roundstone and Sillerna in the county of Galway.

Third Monday in each month at 12 noon.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

74

County of Galway

District Court Area of Derrynea

Derrynea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Camus, Crumpaun, Gorumma, Lettermore and Turlough in the county of Galway.

Second Tuesday in each month at 11.30 a.m.

75

County of Galway

District Court Area of Dunmore

Dunmore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Addergoole, Carrownagur, Clonbern, Doonbally, Dunmore North, Dunmore South, Milltown and Toberadosh in the county of Galway.

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

76

County of Galway

District Court Area of Eyrecourt

Eyrecourt—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeygormacan, Clonfert, Derrew, Eyrecourt, Kilquain, Kiltormer, Kylemore, Laurencetown and Meelick in the county of Galway.

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

77

County of Galway

District Court Area of Galway

Galway—

The area comprising—

Second Thursday in each month at 10.30 a.m.

(a) the borough of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballintemple, Ballynacourty, Barna, Carnmore, Carrowbrowne, Claregalway, Calrinbridge, Galway Rural, Inishmore, Moycullen, Oranmore and Tullokyne in the county of Galway.

78

County of Galway

District Court Area of Glenamaddy

Glenamaddy—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonkeen (Tuam), Curraghmore, Glennamaddy, Kiltullagh (Glennamaddy), Raheen, Scregg and Shankill in the county of Galway.

Second Friday in each month at 11 a.m.

79

County of Galway

District Court Area of Gort

Gort—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardamullivan, Ballycahalan, Beagh, Cappard, Castleboy, Derrylaur, Gort, Kilbeacanty, Killinny, Kiltartan and Kilthomas in the county of Galway.

Fourth Monday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

80

County of Galway

District Court Area of Headford

Headford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annaghdown (Galway), Annaghdown (Tuam), Ballinduff, Beaghmore, Donaghpatrick, Headford, Kilcoona, Killeany, Killower, Killursa and Liscananaun in the county of Galway.

Second Monday in each month at 11 a.m.

81

Counties of Galway and Clare

District Court Area of Kinvara

Kinvara—

The area comprising—

Fourth Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardrahan, Cahermore, Castletaylor, Doorus, Drumacoo, Killeely, Killeenavarra, Kinvarra, Rahasane and Skehanagh in the county of Galway, and

(b) the District Electoral Divisions of Abbey and Oughtmama in the county of Clare.

82

County of Galway

District Court Area of Letterfrack

Letterfrack—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynakill (Clifden), Cleggan, Kushkillary, Inishbofin and Rinvyle in the county of Galway.

Third Monday in January, March, May, July, September and November at 3 p.m.

83

County of Galway

District Court Area of Loughrea

Loughrea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aille, Bracklagh, Bullaun, Grange, Kilchreest, Kilconickny, Kilconierin, Killaan, Killogilleen, Kilmeen, Kilreekill, Kilteskill, Lackalea, Leitrim, Loughrea Rural, Loughrea Urban, Mountain and Raford in the county of Galway.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

Fourth Wednesday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

84

County of Galway

District Court Area of Maam

Maam—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonbur, Cong, Cur, Letterbrickaun and Ross in the county of Galway.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11.30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

85

County of Galway

District Court Area of Mount Bellew

Mount Bellew—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacward, Ballynakill (Mount Bellew), Caltra, Cappalusk, Castleblakeney, Clonkeen (Mount Bellew), Colmanstown, Cooloo, Derryglassaun, Killian, Mount Bellew and Mounthazel in the county of Galway.

First Thursday in each month at 11 a.m.

86

County of Galway

District Court Area of Oughterard

Oughterard—

The area comprising the District Electoral Divisions of Kilcummin (Oughterard), Letterfore, Oughterard and Wormhole in the county of Galway.

Third Wednesday in February, April, June, August, September and December at 11 a.m.

87

Counties of Galway and Tipperary N.R.

District Court Area of Portumna

Portumna—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Killimor (Portumna), Kilmalinoge, Moat, Pallas, Portumna, Tiranascragh and Tynagh in the county of Galway, and

(b) the District Electoral Division of Lorrha West in the county of Tipperary (North Riding).

88

County of Galway

District Court Area of Spiddal

Spiddal—

The area comprising the District Electoral Divisions of Furbogh, Kilcummin (Galway), Killannin, Selerna, Slieveaneena and Spiddle in the county of Galway.

First Monday in each month at 11 a.m.

89

County of Galway

District Court Area of Tuam

Tuam—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbey East, Abbey West, Ballynapark, Ballinderry, Belclare, Carrowrevagh, Claretuam, Cummer, Foxhall, Hillsbrook, Kilbennan, Killeen, Killererin, Kilmoylan, Kilshanvy, Levally, Moyne, Ryehill, Tuam Rural and Tuam Urban in the county of Galway.

Third Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

90

County of Galway

District Court Area of Williamstown

Williamstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinastack, Ballymoe, Ballynakill (Glennamaddy), Boyounagh, Kilcroan, Templetogher, Toberroe and Island in the county of Galway.

First Friday in each month at 11 a.m.

91

County of Galway

District Court Area of Woodford

Woodford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeyville, Ballyglass, Ballynagar, Coos, Drumkeary, Drummin, Loughatorick, Marblehill and Woodford in the county of Galway.

Fourth Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

92

County of Kerry

District Court Area of Ballybunion

Ballybunion—

The area comprising the District Electoral Divisions of Astee, Ballyconry, Beal, Gullane, Killehenny, Lisselton and Urlee in the county of Kerry.

First Monday in each month at 11 a.m.

93

County of Kerry

District Court Area of Cahirciveen

Cahirciveen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bahaghs, Ballinskelligs, Ballybrack, Caher, Caherdaniel, Canuig, Castlequin, Darrynane, Derriana, Emlagh, Killinane, Loughcurrane, Mastergeehy, Portmagee, St. Finan's, Teeranearagh and Valencia in the county of Kerry.

Third Thursday in each month at 12 noon.

94

County of Kerry

District Court Area of Castleisland

Castleisland—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyegan (Tralee), Brosna, Carker, Castleisland, Cordal, Crinny, Currans, Derreen, Gneeves, Kilfelin, Killeentierna, Kilmurry, Knocknagashel, Lackabaun, Millbrook, Mount Eagle and Scartaglin in the county of Kerry.

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

95

County of Kerry

District Court Area of Dingle

Dingle—;

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinvoher, Ballynacourty, Dingle, Dunquin, Dunurlin, Glin, Inch, Kilmalkedar, Kilquane, Kinard, Lack, Marhin, Minard and Ventry in the county of Kerry.

Fourth Wednesday in each month at 12 noon.

96

County of Kerry

District Court Area of Kenmare

Kenmare—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardea, Banawn, Cappagh, Dawros, Dromore, Glanlee, Glanlough, Glanmore, Greenane, Kenmare, Kilgarvan, Loughbrin and Reen in the county of Kerry.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

97

County of Kerry

District Court Area of Killarney

Killarney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghadoc, Aglish, Ballyhar, Brewsterfield, Churchtown, Clydagh, Coolies, Dunloe, Flesk, Headfort, Kilcummin, Killarney Rural, Killarney Urban, Kilnanare, Knocknahoe, Lahard, Molahiffe, Muckross and Rockfield in the county of Kerry.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

98

County of Kerry

District Court Area of Killorglin

Killorglin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Boolteens, Caragh, Cloon, Curraghbeg, Curraghmore, Dromin, Glanbehy, Kilbonane, Kilgarrylander, Kilgobnet, Killorglin, Kiltallagh, Lickeen, Maum and Milltown in the county of Kerry.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

99

County of Kerry

District Court Area of Listowel

Listowel—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyduff (Listowel). Ballyegan (Listowel), Ballyhorgan, Cloontubbrid, Drommartin, Duagh, Ennismore, Gunsborough, Kilfeighny, Kilmeany, Kilshenane, Kiltomy, Listowel Rural, Listowel Urban, Lixnaw, Rathea, Shronowen and Trienearagh in the county of Kerry

Second Thursday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

100

Counties of Kerry and Cork

District Court Area of Rathmore

Rathmore—

The area comprising—

First Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Coom, Doocarrig and Rathmore in the county of Kerry, and

(b) the District Electoral Division of Knocknagree in the county of Cork.

101

County of Kerry

District Court Area of Sneem

Sneem—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlecove, Sneem and Tahilla in the county of Kerry.

Second Tuesday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

102

Counties of Kerry and Limerick

District Court Area of Tarbert

Tarbert—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Carrig, Leitrim, Lislaughtin, Newtownsandes, Tarbert and Tarmon in the county of Kerry, and

(b) the District Electoral Divisions of Glin and Kilfergus in the county of Limerick.

103

County of Kerry

District Court Area of Tralee

Tralee—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeydorney, Arabela, Ardagh, Ardfert, Ballincloher, Ballyduff (Dingle), Ballyheige, Ballynahaglish, Ballynorig, Ballyseedy, Banna, Bautregaun, Blennerville, Brandon, Causeway, Castlegregory, Cloghane, Clogherbrien, Deelis, Doon, Kerryhead, Kilflyn, Kilgobban, Killahan, Killury, Knockglass, Nohaval, O'Brennan, Ratass, Stradbally, Tralee Rural, Trale e Urban and Tubrid in the county of Kerry.

First and Third Friday at at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

104

Counties of Kildare and and Laoighis

District Court Area of Athy

Athy—

The area comprising—

Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athy Rural, Athy East Urban, Athy West Urban, Ballitore, Ballybracken, Belan, Bert, Burtown, Churchtown, Fontstown, Grangemellon, Kilberry, Kilkea Moone, Narraghmore and Skerries in the county of Kildare, and

(b) the District Electoral Divisions of Arless, Ballyadams, Ballylehan, Ballylynan, Barrow-house, Curraclone, Farnans, Killabban, Luggacurren, Rathaspick, Tankardstown and Vicarstown in the county of Laoighis.

105

County of Kildare

District Court Area of Clane

Clane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Clane, Downings, Kilmeage North, Kilmeage South, Rathernan, Robertstown, Straffan and Timahoe South in the county of Kildare.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

106

County of Kildare

District Court Area of Droichead Nua

Droichead Nua—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballysax East, Carnalway, Droichead Nua Rural, Droichead Nua Urban, Kilcullen, Morristown biller and Oldconnell in the county of Kildare.

First and Third Thursday in each month at 11 a.m.

107

Counties of Kildare and Meath

District Court Area of Kilcock

Kilcock—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Balraheen, Cadamstown, Cloncurry (Celbridge), Donadea, Drehid, Dunfierth, Kilcock, Maynooth and Timahoe North in the county of Kildare, and

(b) the District Electoral Divisions of Gallow, Kilmore and Rodanstown in the county of Meath.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

108

County of Kildare

District Court Area of Kildare

Kildare—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballysax West, Ballyshannon, Cloncurry (Edenderry), Dunmurry, Feighcullen, Harristown, Kildangan, Kildare, Killinthomas, Kilrush, Lackagh, Lullymore, Nurney, Pollardstwon, Rathangan and Thomastown in the county of Kildare.

Second Thursday in each month at 11 a. m.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

109

County of Kildare

District Court Area of Naas

Naas—

The area comprising the District Electoral Divisions of Bodenstown, Carragh, Donore, Kill, Killashee, Kilteel, Ladytown, Naas Rural, Naas Urban, Newtown, Oughterard and Rathmore in the county of Kildare.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

110

County of Kilkenny

District Court Area of Ballyragget

Ballyragget—

The area comprising the District Electoral Divisions of Attanagh, Ballyconra, Ballyragget, Coolcraheen, Freshford, Kilmacar, Lisdowney and Rathbeagh in the county of Kilkenny.

Second Friday in each month at 11 a.m.

111

Counties of Kilkenny and Tipperary S. R.

District Court Area of Callan

Callan—

The area comprising—

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Boolyglass, Burnchurch, Callan Rural, Callan Urban, Coolaghmore, Earlstown, Killamery, Kilmaganny, Kilmanagh, Mallardstown, Scotsborough and Tullaghanbrogue in the county of Kilkenny, and

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Kilvemnon, Modeshil and Mullinahone in the county of Tipperary (South Riding).

112

County of Kilkenny

District Court Area of Castlecomer

Castlecomer—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlecomer, Clogh, Clogharinka, Moneenroe, Mothell and Muckalee (Castlecomer) in the county of Kilkenny.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

113

Counties of Kilkenny and Carlow

District Court Area of Gowran

Gowran—

The area comprising—

Second Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Bramblestown, Goresbridge, Gowran, Paulstown, Powerstown and Shankill in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballyellin and Borris in the county of Carlow.

114

Counties of Kilkenny and Carlow

District Court Area of Graiguenamanagh

Graiguenamanagh—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11:30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Freaghana, Graiguenamanagh and Ullard in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballymurphy, Coonogue, Glynn, Kyle, Marley, Rathanna and Tinnahinch in the county of Carlow.

115

County of Kilkenny

District Court Area of Kilkenny

Kilkenny—

The area comprising—

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballinamara, Ballycallan, Clara, Dunbell, Dunmore, Grange, Kilkenny Rural, Kilkieran, Odagh, Outrath, Rathcoole, Rathealy, St. Canice, Tiscoffin and Tullaroan in the county of Kilkenny.

116

County of Kilkenny

District Court Area of Thomastown

Thomastown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghaviller, Ballyhale, Ballyvool, Bennettsbridge, Castlebanny, Castlegannon, Danesfort, Du?namaggan, Ennisnag, Famma, Inistiogue, Jerpointchurch, Kells, Kilfane, Kilkeasy, Kiltorcan, Knocktopher, Pleberstown, Stonyford, Thomastown, Tullaherin and Woolengrange in the county of Kilkenny.

First Monday in each month at 11 a.m.

Third Monday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

117

Counties of Kilkenny and Tipperary S.R.

District Court Area of Urlingford

Urlingford—

The area comprising—

First Thursday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Balleen, Ballybeagh, Baunmore, Cloamantagh, Galmoy, Glashare, Johnstown, Tubbridbritain and Urlingford in the county of Kilkenny, and

(b) the District Electoral Division of Fennor in the county of Tipperary (South Riding).

118

County of Laoighis

District Court Area of Abbeyleix

Abbeyleix—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeyleix, Ballinakill, Ballyroan, Blandsfort, Clash, Colt, Cuffsborough, Cullenagh, Dunmore, Durrow, Dysartgallen and Killermogh in the county of Laoighis.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

119

County of Laoighis

District Court Area of Mountmellick

Mountmellick—

The area comprising the District Electoral Divisions of Capard, Cappalough, Castlecuffe, Clonaslee, Dangans, Garrymore, Graigue, Meelick, Mountmellick Rural, Mountmellick Urban, Omoresforest, Rearymore, Rosenallis and Tinnahinch in the county of Laoighis.

Third Tuesday in each month at 11 a.m.

120

County of Laoighis

District Court Area of Mountrath

Mountrath—

The area comprising the District Electoral Divisions Arderin, Ballyfin, Brisha, Cardtown, Castletown, Clonin, Coolrain, Donore, Lacka, Marymount, Mountrath, Nealstown, Raheen and Trumra in the county of Laoighis.

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

121

Counties of Laoighis, Kildare and Offaly

District Court Area of Portarlington

Portarlington—

The area comprising—

First Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballybrittas, Kilmullen, Jamestown, Portarlington South and Sallyford in the county of Laoighis,

(b) the District Electoral Divisions of Monasterevan and Quinsborough in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Divisions of Ballyshear, Bracknagh, Clonygowan, Hammerlane, O'Dempsy, Portarlington North and Raheenakeeran in the county of Offaly.

122

Counties of Laoighis and Kildare

District Court Area of Portlaoighise

Portlaoighise—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycarroll, Borris, Clondarrig, Clonkeen, Emo, Fossy, Kilcolmanbane, Kilmurry, Moyanna, Portlaoighise Rural, Portlaoighise Urban, Shaen, Stradbally, Timahoe and Timogue in the county of Laoighis.

Third Friday in each month at 11 a.m.

123

Counties of Laoighis

District Court Area of Rathdowney

Rathdowney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghmacart, Ballybrophy, Borris-in-Ossory, Clonmore, Cullahill, Donaghmore, Errill, Grantstown, Kilcoke, Kildellig, Kilnaser, Kyle South, Moneenalassa, Rathdowney and Rathsaran in the county of Laoighis.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

124

County of Leitrim

District Court Area of Ballinamore

Ballinamore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghacashel, Aghavas, Ballinamore, Castlefore, Cloverhill, Corrala, Drumreilly North, Drumreilly South, Fenagh, Garadice, Greaghglass, Kiltubrid, Lisgillock, Moher, Newtowngore, Oughteragh and Stralongford in the county of Leitrim.

Fourth Friday in each month at 11.30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

125

Counties of Leitrim and Roscommon

District Court Area of Carrick-on-Shannon

Carrick-on-Shannon—

The area comprising—

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Annaduff, Beihy, Carrick-on-Shannon, Cashel, Drumod, Drumshanbo, Drumsna, Gowel, Keshcarrigan, Leitrim and Roosky in the county of Leitrim, and

(b) the District Electoral Divisions of Aughrim East, Cloonteem, Danesfort, Killukin (Boyle), Killummod, Tumna North and Tumna South in the county of Roscommon.

126

County of Leitrim

District Court Area of Dromahair

Dromahair—

The area comprising the District Electoral Divisions of Belhavel, Cloonlogher, Dromahaire, Garvagh, Killanummery, Killarga and Sramore in the county of Leitrim.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

127

County of Leitrim

District Court Area of Manorhamilton

Manorhamilton—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghalateeve, Aghanlish, Ballaghameehan, Cloonclare, Glenade, Glennaiff, Glenboy, Glencar, Glenfarn, Kiltyclogher, Lurganboy, Manorhamilton, Melvin and Munakill in the county of Leitrim.

Third Monday in each month at 11 a.m.

128

County of Leitrim

District Court Area of Mohill

Mohill—

The area comprising the District Electoral Divisions of Breandrum, Bunnybeg, Cattan, Cloone, Drumard, Drumdoo, Gortnagullion, Keeldra, Mohill, Rinn, Riverstown and Rowan in the county of Leitrim

First Friday in each month at 11 a.m.

129

Counties of Limerick and Kerry

District Court Area of Abbeyfeale

Abbeyfeale—

The are comprising—

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Division of Abbeyfeale, Caher, Dromtrasna, Glenagower, Glengort, Mountcollins, Port, Rathronan and Templeglentan in the county of Limerick, and

(b) the District Electoral Divisions of Moynsha in the county of Kerry.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

130

County of Limerick

District Court Area of Adare

Adare—

The area comprising the District Electoral Divisions of Adare North, Adare South, Carrig, Clarina, Crecora, Croom, Dunnaman, Garrane, Kilfinny and Patrickswell in the county of Limerick.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

131

County of Limerick

District Court Area of Askeaton

Askeaton—

The area comprising the District Electoral Divisions of Askeaton East, Askeaton West, Ballynacarriga, Castletown (Rathkeale), Iveruss, Kilcornan, Kildimo and Pallaskenry in the county of Limerick.

Third Monday in each month at 11 a.m.

132

County of Limerick

District Court Area of Bruff

Bruff—

The area comprising the District Electoral Divisions of Abbeyville, Athlacca, Bruff, Cahercorney, Crean, Dromin, Grange, Hospital, Knockainy, Knocklong, Rathmore and Uregare in the county of Limerick.

First Thursday in each month at 11 a.m.

133

Counties of Limerick and Cork

District Court Area of Drumcollogher

Drumcollogher—

The area comprising—

First Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyagran, Boola, Broadford, Castletown (Croom), Cleanglass, Dromocolliher, Feenagh, Kilmeedy and Mountplummer in the county of Limerick, and

(b) the District Electoral Divisions of Milford and Tullylease in the county of Cork.

134

County of Limerick

District Court Area of Kilfinane

Kilfinane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballylanders, Darragh, Duntryleague, Emlygrennan, Galbally, Glenbrohane, Griston, Kilfinnane, Kilfiyn, Particles and Riversdale in the county of Limerick.

Third Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

135

County of Limerick

District Court Area of Kilmallock

Kilmallock—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardpatrick, Ballymacshaneboy, Ballynabanogue, Bruee, Bulgaden, Colmanswell, Coolrus, Kilmallock, Rockhill and Tobernea in the county of Limerick.

First Friday in each month at 11 a.m.

136

County and County Borough if Limerick and the counties of Clare and Tipperary N.R.

District Court Area of Limerick City

Limerick City—

The area comprising—

First and Third Monday in each month at 10.30 a.m.

(a) the County Borough of Limerick,

(b) the District Electoral Divisions of Abington, Ballybricken, Ballycummin, Ballysimon, Ballyvarra, Bilboa, Caherconlish East, Caherconlish West, Caherelly, Cappamore, Castleconnell, Clonkeen, Doon South, Doon West, Fedamore, Glenstal, Grean, Kilmurry, Kilpeacon, Kilteely, Limerick North Rural, Limerick South Rural, Oola, Roxborough and Templebredon in the county of Limerick,

(c) the District Electoral Divisions of Ballyglass, Cappavilla, Cloghera and Kiltenanlea in the county of Clare, and

(d) the District Electoral Divisions of Abington, Birdhill, Greenhall, Kilcomenty, Kiloscully, Kilnarath, Lackagh and Newport in the county of Tipperary (North Riding).

137

County of Limerick

District Court Area of Newcastle West

Newcastle West—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardagh, Ballintober, Ballynoe, Ballynoe West, Cloncagh, Danganbeg, Garryduff, Glensharrold, Knockaderry, Mahoonagh, Monagay, Newscastle, Rural, Newcastle Urban and Rooskagh in the county of Limerick.

Second Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

138

County of Limerick

District Court Area of Rathkeale

Rathkeale—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballingarry, Ballyallinan, Ballygrennan, Croagh, Dromard, Kilscannell, Nantinan, Rathkeale Rural, Rathkeale Urban and Riddlestown in the county of Limerick.

Second Monday in each month at 11 a.m.

139

County of Limerick

District Court Area of Shanagolden

Shanagolden—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughinish, Craggs, Dunmoylan East, Dunmoylan West, Fleanmore, Kilmoylan, Lismakerry, Loghill, Mohernagh, Shanagolden and Shanid in the county of Limerick.

First Wednesday in each month at 11 a.m.

140

Counties of Longford and Westmeath

District Court Area of Ballymahon

Ballymahon—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Agharra, Ballymahon, Cashel East, Cashel West, Doory, Forgney, Kilcommock, Kilglass and Ledwithstown in the county of Longford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardnagragh, Ballymore, Doonis, Noughaval, Templepatrick and Winetown in the county of Westmeath.

141

Counties of Longford, Cavan and Westmeath

District Court Area of Granard

Granard—

The area comprising—

Third Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Abbeylara, Ballinalle, Bunlahy, Coolamber, Columbkille, Creevy, Currygrane, Dalystown, Drumgort, Drummeel, Firry, Gelshagh, Granard Rural, Granard Urban, Lislea, Milltown, Mullanalaghta, Newgrove and Sonnagh in the county of Longford,

(b) the District Electoral Divisions of Kilcogy and Kilgolagh in the county of Cavan, and

(c) the District Electoral Division of Boherquill in the county of Westmeath.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

142

Counties of Longford and Westmeath

District Court Area of Longford

Longford—

The area comprising—

First, Third and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghaboy, Ardagh East, Ardagh West, Ballinamuck East, Ballinamuch West, Ballymuig, Breanrisk, Caldragh, Cloondara, Cloonee, Corboy, Crosagstown, Drumlish, Foxhall, Killashee, Killoe, Knockanbaun, Longford Rural, Longford No. 1 Urban, Longford No. 2 Urban, Meathas Trium, Moatfarrell, Mountdavis, Moydow, Newtown Forbes and Rathcline in the county of Longford, and

(b) the District Electoral Divisions of Rathowen and Street in the county of Westmeath.

143

Counties of Louth and Meath

District Court Area of Ardee

Ardee—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardee Rural, Ardee Urban, Clonkeen, Mansfieldstown and Tallanstown in the county of Louth, and

(b) the District Electoral Divisions of Drumcondra, Killary and Posseckstown in the county of Meath.

144

County of Louth

District Court Area of Carlingford

Carlingford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Carlingford, Drummullagh, Greenore and Rathcor in the county of Louth.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

145

Counties of Louth and Meath

District Court Area of Drogheda

Drogheda—

The area comprising—

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Drogheda,

(b) the District Electoral Divisions of Clogher, Monasterboice, St. Peter's and Termonfeckin in the county of Louth, and

(c) the District Electoral Divisions of Ardcath, Duleek, Julianstown, Rathfeigh, St. Mary's and Stamullin in the county of Meath.

146

County of Louth

District Court Area of Dundalk

Dundalk—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymascanlan, Barronstown, Castlering, Castletown, Creggan Upper, Darver, Dromiskin, Dundalk Rural, Dundalk No. 1 Urban, Dundalk No. 2 Urban, Dundalk No. 3 Urban, Dundalk No. 4 Urban, Faughart, Haggardstown, Jenkinstown, Louth and Ravensdale in the county of Louth.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

147

County of Louth

District Court Area of Dunleer

Dunleer—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castlebellingham, Collon, Dromin, Drumcar, Dunleer, Dysart, Mullary and Stabannan in the county of Louth.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

148

County of Mayo

District Court Area of Ballina

Ballina—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardnaree North, Ardnaree South Rural, Ardnaree South Urban, Ballina Rural, Ballina Urban, Ballysakeery, Carrowmore, Kilgarvan, Killala, Mount Falcon, Rathoma and Sallymount in the county of Mayo.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

149

County of Mayo

District Court Area of Ballinrobe

Ballinrobe—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinchalla, Ballinrobe, Ballyovey, Cappaghduff, Cong, Dalgan, Hollymount, Houndswood, Kilcommon, Kilmaine, Neale, Newbrook, Owenbrin, Portroyal and Shrule in the county of Mayo.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

Third Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

150

County of Mayo

District Court Area of Ballycastle

Ballycastle—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycastle, Beldergmore, Kilfian East, Kilfian West, Lackan North and Lackan South in the county of Mayo.

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 12 noon.

151

Counties of Mayo and Roscommon

District Court Area of Ballyhaunis

Ballyhaunis—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghamore, Ballyhaunis, Bekan, Coolnaha, Course, Culnacleha, Kilkelly, Knock South, Loughanboy and Urlaur in the county of Mayo, and

(b) the District Electoral Division of Kiltullagh in the county of Roscommon.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

152

County of Mayo

District Court Area of Belmullet

Belmullet—

The area comprising the District Electoral Divisions of An Geata Mór Theas, an Geata Mór Thuaidh, Bangor, Barroosky, Belmullet, Glenamoy, Glencastle, Glenco, Goolamore, Knockadaff, Knocknalower, Muingnabo, Muings, Rath Hill and Sheskin in the county of Mayo.

Second Wednesday in each month at 12 noon.

153

County of Mayo

District Court Area of Castlebar

Castlebar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Balla, Ballinafad, Ballyhean, Bellavary, Breaghwy, Burren, Burriscarra, Castlebar Rural, Castlebar Urban, Clogher (Castlebar), Cloonkeen, Croaghmoyle, Islandeady, Killavally, Manulla, Pontoon, Rosslee, Strade, Tawnynagry and Turlough in the county of Mayo.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

154

County of Mayo

District Court Area of Charlestown

Charlestown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloonmore, Doocastle, Kilbeagh and Sonnagh in the county of Mayo.

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

155

County of Mayo

District Court Area of Claremorris

Claremorris—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballindine, Ballyhowly, Caraun, Claremorris, Cloghermore, Coonard, Crossboyne, Garrymore, Kilcolman, Kilvine, Mayo, Murneen and Tagheen in the county of Mayo.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

156

County of Mayo

District Court Area of Crossmolina

Crossmolina—

The area comprising the District Electoral Divisions of Addergoole, Ardagh, Ballynagoraher, Bunaveela, Crossmolina North, Crossmolina South, Deel, Derry, Fortland, Kilfian South and Letterbrick in the county of Mayo.

First Thursday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

157

County of Mayo

District Court Area of Foxford

Foxford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Attymass East, Attymass West, Callow, Cuildoo, Sraheen and Toomore in the county of Mayo.

Third Tuesday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

158

County of Mayo

District Court Area of Kiltimagh

Kiltimagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinamore, Bohola, Killedan, Kiltamagh, Knock North and Toocananagh in the county of Mayo.

Third Thursday in each month at 11 a.m.

159

County of Mayo

District Court Area of Swinford

Swinford—

The area comprising the District Electoral Divisions of Brackloon, Meelick, Swineford and Tumgesh in the county of Mayo.

Second Friday in each month at 11 a.m.

160

County of Mayo

District Court Area of Westport

Westport—

The area comprising the District Electoral Divisions of Achill, Aghagower North, Aghagower South, Aillemore, Ballycroy North, Ballycroy South, Bundorragha, Clare Island, Clogher (Westport), Corraun Achill, Croaghpatrick, Derryloughan, Dooega, Drummin, Emlagh, Erriff, Glenhest, Kilgeever, Kilmaclasser, Kilmeena, Kilsallagh, Knappagh, Louisburgh, Newport East, Newport West, Owennadornaun, Slievemahanagh, Slievemore, Srahmore, Westport Rural and Westport Urban in the county of Mayo.

First Friday in each month at 11 a.m.

Third Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

161

County of Meath

District Court Area of An Uaimh

An Uaimh—

The area comprising the District Electoral Divisions of An Uaimh Rural, An Uaimh Urban, Ardbraccan, Ardmulchan, Castletown, Cruicetown, Donaghpatrick, Grangegeeth, Kentstown, Martry, Mellifont, Nobber, Painestown, Rathkenny, Slane, Stackallan and Tara in the county of Meath.

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

162

County of Meath

District Court Area of Ceanannus Mór

Ceanannus Mór—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinlough, Balrathboyne, Boherboy, Burry, Castlekeeran, Ceanannus Mór Rural, Ceanannus Mór Urban, Crossakeel, Girley, Kilskeer, Loughan, Maperath, Moynalty, Newtown, Staholmog and Teltown in the county of Meath.

First Thursday in each month at 11 a.m.

163

County of Meath

District Court Area of Dunshaughlin

Dunshaughlin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Culmullin, Donaghmore, Dunboyne, Dunshaughlin, Kilbrew, Killeen, Ratoath and Skreen in the county of Meath.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

164

County of Meath

District Court Area of Oldcastle

Oldcastle—

The area comprising the District Electoral Divisions of Crosskeys, Killallon, Killeagh, Knocklough, Moylagh, Oldcastle and Stonefield in the county of Meath.

Second Friday in each month at 11.30 a.m.

165

Counties of Meath and Kildare

District Court Area of Trim

Trim—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardnamullan, Athboy, Ballyboggan, Ballyconnell, Bective, Castlerickard, Cloghbrack, Clonmacduff, Galtrim, Grennanstown, Hill of Down, Innfield, Kilbride, Kilcooly, Kildalkey, Killaconnigan, Killyon, Kilmessan, Laracorr, Rahinstown, Rathmolyon, Rathmore, Summerhill, Trim Rural and Trim Urban in the county of Meath, and

(b) the District Electoral Division of Ballynadrumny in the county of Kildare.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

166

County of Monaghan

District Court Area of Ballybay

Ballybay—

The area comprising the District Electoral Divisions of Anny, Ballybay Rural, Ballybay Urban, Bellatrain, Caddagh, Carrickatee, Clontibret, Creeve, Cremartin, Greagh, Laragh, Lisnaveane and Tullycorbet in the county of Monaghan.

First Thursday in each month at 11 a.m.

167

Counties of Monaghan and Louth

District Court Area of Carrickmacross

Carrickmacross—

The area comprising—

Fourth Tuesday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballymackney, Bocks, Carrickmacross Rural, Carrickmacross Urban, Corracharra, Crossalare, Donaghmoyne, Drumboory, Drumcarrow, Drumgurra, Enagh (Carrickmacross), Inishkeen, Kilmurry, Kiltybegs, Loughfea and Raferagh in the county of Monaghan, and

(b) the District Electoral Division of Killanny in the county of Louth.

168

County of Monaghan

District Court Area of Castleblayney

Castleblayney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annayalla, Broomfield, Carrickaslane, Castleblayney Rural, Castleblayney Urban, Church Hill and Mullyash in the county of Monaghan.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

169

County of Monaghan

District Court Area of Clones

Clones—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghabog, Clones Rural, Clones Urban, Currin, Drum, Drumhillagh, Drummully, Killeevan, Killynenagh, Newbliss and St. Tierney in the county of Monaghan.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

170

County of Monaghan

District Court Area of Monaghan

Monaghan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Anketell Grove, Bellanode, Bragan, Castleshane, Clones, Derrygorry, Drumsnat, Emyvale, Enagh (Monaghan), Figullar, Glaslough, Killylough, Kilmore, Monaghan Rural, Monaghan Urban, Rackwallace, Scotstown, Shanmullagh, Sheskin, Tedavnet and Tehallan in the county of Monaghan.

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

171

Counties of Offaly and Galway

District Court Area of Banagher

Banagher—

The area comprising—

Fourth Tuesday in February, April, June, August, October and December at 12 noon.

(a) the District Electoral Divisions of Banagher, Lusmagh, Mounterin and Shannon Harbour in the county of Offaly, and

(b) the District Electoral Division of Kilmacshane in the county of Galway.

172

Counties of Offaly and Tipperary N.R.

District Court Area of Birr

Birr—

The area comprising—

Second Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballincor, Birr Rural, Birr Urban, Dromoyle, Eglish, Kilcolman, Killyon, Kinnitty, Knockbarron, Letter, Seirkieran and Tulla in the county of Offaly, and

Fourth Friday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

(b) the District Electoral Divisions of Carrig, Clohaskin, Graigue, Lorrha East, Rathcabban, Redwood and Riverstown in the county of Tipperary (North Riding).

173

County of Offaly

District Court Area of Daingean

Daingean—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballaghassaan, Croghan, Daingean, Esker, Geashill, Kilclonfert, Mountbriscoe and Rathfeston in the county of Offally.

First Thursday in February, April, June, August, October and December at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

174

Counties of Offaly Kildare and Meath

District Court Area of Edenderry

Edenderry—

The area comprising—

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyburly, Ballymacwilliam, Clonbulloge, Clonmore, Edenderry Rural, Edenderry Urban, Knockdrin and Monasteroris in the county of Offaly,

(b) the District Electoral Divisions of Carbury, Carrick, Kilpatrick, Kilrainy and Windmill Cross in the county of Kildare, and

(c) the District Electoral Division of Castlejordan in the county of Meath.

175

County of Offaly

District Court Area of Ferbane

Ferbane—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cloghan, Clonmacnoise, Doon, Ferbane, Gallen, Hinds, Huntston, Lea, Lumcloom, Moyclare, Shannon Bridge and Srah in the county of Offaly.

Third Friday in each month at 11 a.m.

176

County of Offaly

District Court Area of Kilcormac

Kilcormac—

The area comprising the District Electoral Divisions of Broughal, Derrinboy, Derryad, Drumcullen, Frankford, Killooly and Killoughy in the county of Offaly.

Fourth Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

177

County of Offaly

District Court Area of Tullamore

Tullamore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycommon, Cappancur, Derrycooley, Durrow, Killeigh, Rahan, Rathrobin, Screggan, Silverbrook, Tinnycross, Tullamore Rural and Tullamore Urban in the county of Offaly.

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

178

Counties of Roscommon, Mayo and Sligo

District Court Area of Ballaghaderreen

Ballaghaderreen—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Artagh North, Ballaghaderreen, Buckhill, Edmondstown, Frenchpark and Loughglinn in the county of Roscommon,

(b) and the District Electoral Division of Kilmovee in the county of Mayo, and

(c) the District Electoral Divisions of Coolavin and Kilfree in the county of Sligo.

179

Counties of Roscommon and Sligo

District Court Area of Ballyfarnon

Ballyfarnon—

The area comprising—

Second Monday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghafin, Altagowlan, Ballyfarnan, Ballyformoyle, Crossna, Keadew and Lough Allen in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballynashee, Killadoon, Kilmactranny and Shancough in the county of Sligo.

180

Counties of Roscommon and Galway

District Court Area of Ballyforan

Ballyforan—

The area comprising—

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Caltragh, Dysart, Kilcar, Lismaha, Taghboy, Taghmaconnell and Turrock in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Divisions of Castleffrench and Killeroran in the county of Galway.

181

Counties of Roscommon and Sligo

District Court Area of Boyle

Boyle—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Breedoge, Boyle Rural, Boyle Urban, Croghan, Estersnow, Kilbryan, Kilcolagh, Oakport, Rockingham, Rushfield and Tivannagh in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Divisions of Killaraght in the county of Sligo.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

182

County of Roscommon

District Court Area of Castlerea

Castlerea—

The area comprising the District Electoral Divisions of Artagh South, Ballinlough, Ballintober, Baslick, Bellanagare, Carrowduff, Castleplunket, Castlereagh, Castleteheen, Cloonfower, Cloonygormican, Coolougher and Fairymount in the county of Roscommon.

Third Friday in each month at 11 a.m.

183

Counties of Roscommon and Galway

District Court Area of Roscommon

Roscommon—

The area comprising—

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athleague East, Athleague West, Cams, Cloontuskert, Drumdaff, Dunamon, Fuerty, Kilbride North, Kilbride South, Kilgefin, Kilteevan, Lackan, Lecarrow, Mote, Roscommon Rural, Roscommon Urban, Rosmoylan and Scregg in the county of Roscommon, and

(b) the District Electoral Division of Creggs in the county of Galway.

184

County of Roscommon

District Court Area of Strokestown

Strokestown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annaghmore, Aughrim West, Ballygarden, Bumlin, Cloonfinlough, Cloonyquin, Creeve (Boyle), Creeve (Roscommon), Cregga, Elphin, Elia, Killavackan, Killukin (Roscommon), Kilglass North, Kilglass South, Kilmacumsy, Kilmore, Lisgarve, Lissonuffy, Mantua, Ogulla, Roosky, Rossmore, Strokestown, Termonbarry and Tulsk in the county of Roscommon.

First Thursday in each month at 11 a.m.

185

County of Sligo

District Court Area of Ballymote

Ballymote—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghanagh, Ballymote, Bricklieve, Carrickbanagher, Cloonoghill, Cuilmore, Drumrat, Kilshalvy, Owenmore, Temple, Templevanny and Toomour in the county of Sligo.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

Fourth Tuesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

186

County of Sligo

District Court Area of Collooney

Collooney—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annagh, Ballintogher East, Ballintogher West, Ballysadare East, Ballysadare West, Carrownaskeagh, Collooney, Coolaney and Lisconny in the county of Sligo.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

187

County of Sligo

District Court Area of Easky

Easky—

The area comprising the District Electoral Divisions of Buncrowey, Dromore, Easky East, Easky West, Mullagheruse and Rathmacurkey in the county of Sligo.

First Monday in each month at 11 a.m.

188

County of Sligo

District Court Area of Grange

Grange—

The area comprising the District Electoral Divisions of Cliffony North, Cliffony South, Lissadill East, Lissadill North, Lissadill West, Rossinver East and Rossinver West in the county of Sligo.

First Tuesday in each month at 11 a.m.

189

County of Sligo

District Court Area of Inniscrone

Inniscrone—

The area comprising the District Electoral Divisions of Castleconor East, Castleconor West and Kilglass in the county of Sligo.

First Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

190

County of Sligo

District Court Area of Riverstown

Riverstown—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballynakill, Drumcolumb, Drumfin, Lakeview and Riverstown in the county of Sligo.

Third Thursday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

191

County of Sligo

District Court Area of Skreen

Skreen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughris, Dromard East, Dromard West, Skreen, Templeboy North, Templeboy South, Toberpatrick East and Toberpatrick West in the county of Sligo.

Second Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

192

County of Sligo

District Court Area of Sligo

Sligo—

The area comprising—

Fourth Friday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Sligo, and

(b) the District Electoral Division of Calry, Carney, Drumcliff East, Drumcliff West, Glencar, Kilmacowen and Knocknaree in the county of Sligo.

193

County of Sligo

District Court Area of Tubbercurry

Tubbercurry—

The area comprising the District Electoral Divisions of Achonry East, Achonry West, Aclare, Banada, Branchfield, Breencorragh, Cartron, Cloonacool, Glendarragh, Kilmacteige, Kilturra, Leitrim, Loughil, Streamstown and Tobercurry in the county of Sligo.

Second Thursday in each month at 11 a.m.

194

Counties of Tipperary N.R. and Offaly

District Court Area of Borrisokane

Borrisokane—

The area comprising—

Second Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aglishcloghane, Ballingarry, Ballylusky, Borrisokane, Cloghjordan, Cloghprior, Finnoe, Kilbarron, Mertonhall, Terryglass and Uskane in the county Tipperary (North Riding), and

(b) the District Electoral Divisions of Barna, Cangort Cullenwaine and Templeharry in the county of Offaly.

195

County of Tipperary

District Court Area of Cappawhite

Cappawhite—

The area comprising—

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Cappagh, Clonoulty West, Curraheen, Donohill, Drumwood, Glengar and Kilpatrick in the county Tipperary, (South Riding), and

(b) the District Electoral Division of Foilnaman in the county of Tipperary (North Riding).

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, countries or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

196

Counties of Tipperary S.R., Kilkenny and Waterford

District Court Area of Carrick-on-Suir

Carrick-on-Suir—

The area comprising—

First Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Carrickbeg Urban, Carrick-on-Suir Rural, Carrick-on-Suir Urban, Garrangibbon, Kilmurry and Newtown in the county of Tipperary (South Riding).

(b) the District Electoral Divisions of Fiddown, Muckalee (Carrick-on-Suir), Pilltown, Templeorum, Tubbrid, Tullahought and Whitechurch in the county of Kilkenny, and

(c) the District Electoral Divisions of Carrickbeg Rural, Fenoagh, Glen, Mothel, Portlaw and Rathgormuck in the county Waterford.

197

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Cashel

Cashel—

The area comprising the District Electoral Divisions Ardmayle, Ballygriffin, Ballysheehan, Cashel Rural, Cashel Urban, Clogher, Clonoulty East, Gaile, Golden, Killeenasteena, Magorban, Nodstown, Oughterleague and Tullamain in the county of Tipperary (South Riding).

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

198

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Clogheen

Clogheen—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballyporeen, Burncourt, Clogheen, Coolagarranroe and Tullaghorton in the county Tipperary (South Riding).

Fourth Wednesday in January, March, May, July, September and November at 11.30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

199

Counties of Tipperary S.R. and Waterford

District Court Area of Clonmel

Clonmel—

The area comprising—

Third Friday in January, March, May, July, September and November at 11 a.m.

(a) the borough of Clonmel,

(b) the District Electoral Divisions of Anner, Ardfinnan, Ballybacon, Ballycarron, Ballyclerahan, Caher, Cloneen, Clonmel Rural, Colman, Derrygrath, Fethard, Graigue, Inishlounaght, Kilcash, Kilcommon, Kilcoran, Killadriffe, Killaloan, Kilsheelan, Kiltinan, Knockgraffon, Lisronagh, Mortlestown, Newcastle, Peppardstown, Tubbrid and Tullaghmelan in the county of Tipperary (South Riding), and

(c) the District Electoral Divisions of Ballymacarbry, Graignagower, Gurteen, Kilmacomma, Kilronan, Knockaunbrandaun and St. Mary's in the county of Waterford.

200

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Killenaule

Killenaule—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardsallagh, Ballingarry, Ballyphilip, Buolick, Cooleagh, Crohane, Drangan, Farranrory, Graystown, Kilcooly, Killenaule, New Birmingham and Poynstown in the county of Tipperary (South Riding).

Second Thursday in each month at 11.30 a.m.

201

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Nenagh

Nenagh—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aghnameadle, Ardenory, Ballygibbon, Ballymackey, Ballynaclogh, Burgesbeg, Carrigatogher, Castletown, Dolla, Kilkeary, Kilmore, Kilnaneave, Knigh, Latteragh, Monsea, Nenagh Rural, Nenagh East Urban, Nenagh West Urban, Templederry and Youghalarra in the county of Tipperary (North Riding).

First and Third Thursday at 10:30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

202

Counties of Tipperary N.R., Laoighis and Offaly

District Court Area of Roscrea

Roscrea—

The area comprising—

Fourth Thursday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Bourney East, Bourney West, Rathnaveoge, Roscrea and Timoney in the county of Tipperary (North Riding),

(b) the District Electoral Divisions of Caher, Kyle and Moneymore in the county of Laoighis, and

(c) the District Electoral Divisions of Aghancon, Dunkerrin, Ettagh, Gorteen (Roscrea), Mountheaton, Roscomroe and Shinrone in the county of Offaly.

203

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Templemore

Templemore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Borrisnafarney, Borrisnoe, Borrisoleigh, Drom, Glenkeen, Killavinoge, Killea, Loughmoe, Templemore and Templetouhy in the county of Tipperary (North Riding).

Second Wednesday in each month at 11:30 a.m.

204

County of Tipperary N.R.

District Court Area of Thurles

Thurles—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycahill, Ballymurreen, Gortkelly, Hollycross, Inch, Kilrush, Littleton, Longfordpass, Moyaliff, Moycarky, Moyne, Rahelty, Thurles Rural, Thurles Urban, Twomileborris and Upperchurch in the county of Tipperary (North Riding).

First Wednesday in each month at 11 a.m.

205

County of Tipperary S.R.

District Court Area of Tipperary

Tipperary—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballykisteen, Bansha, Bruis, Clonbeg, Cullen, Emly, Kilfeakle, Kilmucklin, Lattin, Rathlynin, Rodus, Shronell, Solloghodbeg, Templeneiry, Thomastown, Tipperary Rural, Tipperary East Urban and Tipperary West Urban in the county of Tipperary (South Riding).

Third Tuesday in each month at 11:30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

206

County of Waterford

District Court Area of Dungarvan

Dungarvan—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballymacart, Bohadoon, Cappagh, Carriglea, Clonea (Dungarvan), Colligan, Coumaraglin, Dungarvan Rural, Dungarvan No. 1 Urban, Dungarvan No.2 Urban, Mountkennedy, Ringville and Seskinan in the county of Waterford.

Second Wednesday in each month at 11:30 a.m.

207

County of Waterford

District Court Area of Kilmacthomas

Kilmacthomas—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballydurn, Ballylaneen, Carrigcastle, Clonea (Carrick-on-Suir), Comeragh, Fews, Fox's Castle, Gardenmorris, Georgestown, Kilbarrymeaden, Kilmacthomas, Knockmahon, Newcastle, Newtown, Ross, Stradbally and Tinnasaggart in the county of Waterford.

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

208

Counties of Waterford and Cork

District Court Area of Lismore

Lismore—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballyduff, Ballyhane, Ballyin, Ballynamult, Ballysaggartmore, Cappoquin, Castlerichard, Dromana, Dromore, Drumroe, Gortnapeaky, Keereen, Kilcockan, Kilwatermoy East, Kilwatermoy West, Lismore Rural, Lismore Urban, Mocollop, Modelligo, (Dungarvan), Modelligo (Lismore), Mountstuart, Tallow and Whitechurch in the county of Waterford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballynoe, Curraglass, Kilcronat and Knockmourne in the county of Cork.

209

County of Waterford

District Court Area of Tramore

Tramore—

The area comprising the District Electoral Divisions of Annestown, Drumcannon, Dunhill, Islandikane, Kilmacleague, Pembrokestown, Rathmoylan, Reisk and Tramore in the county of Waterford.

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

210

Counties of Waterford and Kilkenny and County Borough of Waterford.

District Court Area of Waterford

Waterford—

The area comprising—

Fourth Monday in each month at 10:30 a.m.

(a) the County Borough of Waterford,

(b) the District Electoral Divisions of Ballynakill, Faithlegg, Kilbarry, Killea, Killoteran, Kilmeadan (Carrick-on-Suir), Kilmeadan (Waterford), Waterford Rural and Woodstown in the county of Waterford, and

(c) the District Electoral Divisions of Aglish, Ballincrea, Dunkitt, Farnoge, Kilbeacon, Kilcolumb, Kilculliheen, Killahy, Pollrone, Portnascully, Rathpatrick, Rossinan and Ullid in the county of Kilkenny.

211

Counties of Westmeath and Roscommom

District Court Area of Athlone

Athlone—

The area comprising—

First, Second and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Athlone East Rural, Athlone East Urban, Athlone West Urban, Auburn, Glassan, Killinure, Moydrum, Muckanagh and Tubbrit in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Divisions of Athlone West Rural, Ballynamona, Carnagh, Castlesampson, Cloonown, Cranagh, Drumlosh, Kiltoom, Rockhill and Thomastown in the county of Roscommon.

212

County of Westmeath

District Court Area of Castlepollard

Castlepollard—

The area comprising the District Electoral Divisions of Collinstown, Coole, Coolure, Faughalstown, Finnea, Fore East, Fore West, Glore, Hilltown, Kilpatrick, Kinturk and Knockarrow in the county of Westmeath.

Second Wednesday in each month at 11 a.m.

213

County of Westmeath

District Court Area of Delvin

Delvin—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinlough, Ballyhealy, Bracklin, Clonarney, Copperalley, Delvin, Kilcumny, Killua, Killulagh and Rosmead in the county Westmeath.

Third Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

214

Counties of Westmeath and Offaly

District Court Area of Kilbeggan

Kilbeggan—

The area comprising—

Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ardnaglew, Ballykilmore, Ballynagore, Castletown, Clonfad, Jamestown, Kilbeggan, Lauree, Middleton, Newtown, Rahugh and Streamstown in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Division of Clara in the county of Offaly.

215

Counties of Westmeath and Offaly

District Court Area of Moate

Moate—

The area comprising—

First Friday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballymorin, Ballybroder, Bellanalack, Carn, Castledaly, Drumraney, Kilcumreragh, Killare, Moate, Mount Temple and Umma in the county of Westmeath, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballycumber, Bawn, Gorteen (Tullamore), Kilcumreragh and Tinamuck in the county of Offaly.

216

County of Westmeath

District Court of Mullingar

Mullingar—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballinalack, Ballynaskeagh, Belvidere, Carrick, Castle, Castlelost, Churchtown, Cloghan, Clonlost, Derrymore, Dysart, Emper, Enniscoffey, Gaybrook, Glenlough, Greenpark, Griffinstown, Heathstown, Hopestown,Huntingdon, Kilbixy, Killucan, Kinnegad, Knockdrin, Lackan, Milltown, Mullingar Rural, Mullingar North Urban, Mullingar South Urban, Multyfarnham, Owel, Piercetown, Portloman, Raharney, Rathconrath, Riverdale, Russellstown, Skeagh, Sonna, Stonehall, Taghmon, Tullaghan and Woodland in the county of Westmeath.

Second and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

217

Counties of Wexford and Carlow

District Court Area of Enniscorthy

Enniscorthy—

The area comprising—

Second and Fourth Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Ballindaggan, Ballycarney, Ballyhoge, Ballyhuskard, Bolaboy, Bree, Castleboro, Castledockrell, Clonroche, Edermine, Enniscorthy Rural, Enniscorthy Urban, Ferns, Kilbora, Kilcormick, Killann, Killoughrum, Kilmallock, Kilrush, Kiltealy, Marshalstown, Moyacomb, Newtownbarry, Rossard, St. Mary's, The Harrow, The Leap, Tinnacross and Tombrack in the county of Wexford, and

(b) the District Electoral Divisions of Clonegal and Cranemore in the county of Carlow.

218

County of Wexford

District Court Area of Gorey

Gorey—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ardamine, Ballycanew, Ballygarrett, Ballylarkin, Ballymore, Ballynestragh, Ballyoughter, Cahore, Coolgreany, Courtown, Ford, Gorey Rural, Gorey Urban, Huntingtown, Kilcomb, Kilgorman, Killineagh, Killincooly, Kilnahue, Limerick, Monamolin, Monaseed, Rossminoge, Wells and Wingfield in the county of Wexford.

Second and Fourth Friday in each month at 11 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

219

Counties of Wexford and Kilkenny

District Court Area of New Ross

New Ross—

The area comprising—

Second and Fourth Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Adamstown, Ballyanne, Bannow, Barrack Village, Barronstown, Carnagh, Carrigbyrne, Clongeen, Clonleigh, Dunmain, Fethard, Horetown, Inch, Kilgarvan, Killesk, Kilmokea, Newbawn, New Ross Rural, New Ross Urban, Oldcourt, Old Ross, Rathroe, Rochestown, Rosbercon Urban, Templeludigan, Templetown, Tintern, Whitechurch (New Ross), Whitechurch (Wexford), and Whitemoor in the county of Wexford and,

(b) the District Electoral Divisions of Brownsford, Coolhill, Dysartmoon, Jerpoint West, Kilbride, Kilmakevoge, Listerlin, Rosbercon Rural, Shanbogh and The Rower in the county of Kilkenny.

220

County of Wexford

District Court Area of Wexford

Wexford—

The area comprising—

First and Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the borough of Wexford, and

(b) the District Electoral Divisions of Ardcavan, Ardcolm, Artramon, Aughwilliam, Ballymitty, Ballyvaldon, Bridgetown, Carrick, Castle Ellis, Castle Talbot, Drinagh, Duncormick, Forth, Glynn, Harperstown, Harristown, Kilbride, Kilcowan, Killag, Killinick, Killurin, Kilmore, Kilpatrick, Kilscoran, Lady's Island, Mayglass, Newcastle, Rathaspick, Rosslare, St. Helen's, Tacumshin, Taghmon, Tomhaggard and Wexford Rural in the county of Wexford.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

221

County of Wicklow

District Court Area of Arklow

Arklow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Arklow Rural, Arklow No. 1 Urban, Arklow No.2 Urban, Ballyarthur, Dunganstown South, Ennereilly and Kilbride (Rathdrum) in the county of Wicklow.

First and Third Monday in each month at 11 a.m.

222

Counties of Wicklow and Kildare

District Court Area of Baltinglass

Baltinglass—

The area comprising—

First Wednesday in each month at 11.30 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Baltinglass, Donaghmore, Donard, Dunlavin, Eadestown, Hartstown, Humewood, Imael North, Imael South, Rathsallagh, Stratford, Talbotstown, The Grange, Tober and Tuckmill in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Divisions of Carrigeen, Gilltown, Graney, Inchaquire and Usk in the county of Kildare.

223

Counties of Wicklow and Kildare

District Court Area of Blessington

Blessington—

The area comprising—

Third Wednesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Blessington, Burgage, Hollywood, Kilbride (Baltinglass), Lackan, Lugglass and Togher (Baltinglass) in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Division of Ballymore Eustace in the county of Kildare.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

224

Counties of Wicklow and Dublin

District Court Area of Bray

Bray—

The area comprising—

Second Tuesday in each month at 11 a.m.

(a) the District Electoral Divisions of Altidore, Bray No. 1 Urban, Bray No. 2 Urban, Bray No. 3 Urban, Calary, Delgany, Enniskerry, Greystones, Kilcoole, Kilmacanoge, Powerscourt, Rathmichael (Bray) and Togher in the county of Wicklow,

(b) the District Electoral Division of Rathmichael in the county of Dublin,

(c) those portions of the District Electoral Divisions of Dun Laoghaire No. 4 and Killiney in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District,

(d) that portion of the District Electoral Division of Ballybrack in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District excluding the townland of Kingston, and

(e) that portion of the District Electoral Division of Stillorgan in the county of Dublin outside the Dublin Metropolitan District excluding the townlands of Kilmacud East, Kilmacud West, Stillorgan South and Waltersland.

225

County of Wicklow

District Court Area of Rathdrum

Rathdrum—

The area comprising the District Electoral Divisions of Aughrim, Ballinaclash, Ballinacor, Ballinderry, Brockagh, Cronebane, Glendalough, Knockrath, Moneystown, Oldtown, Ovoca, Rathdrum and Trooperstown in the county of Wicklow.

First Thursday in each month at 11.30 a.m.

SECOND SCHEDULE

Ref. No.

County, counties or county borough in which district court area is situate

Name of district court area

Places in district court area in which sittings are to be held and days and hours of sittings

Areas comprising district court areas

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

226

Counties of Wicklow and Wexford

District Court Area of Shillelagh

Shillelagh—

The area comprising—

Second Friday in January, March, May, July, September and November at 3 p.m.

(a) the District Electoral Divisions of Aghowle, Ballingate, Ballinglen, Ballybeg, Carnew, Coolattin, Coolboy, Cronelea, Kilballyowen, Killinure, Kilpipe, Money, Shillelagh and Tinahely in the county of Wicklow, and

(b) the District Electoral Divisions of Ballyellis and Ballybeg in the county of Wexford.

227

County of Wicklow

District Court Area of Wicklow

Wicklow—

The area comprising the District Electoral Divisions of Ballycullen, Dunganstown East, Dunganstown West, Glenealy, Killiskey, Newcastle Lower, Newcastle Upper, Wicklow Rural and Wicklow Urban in the county of Wicklow.

First and Third Tuesday in each month at 11 a.m.

GIVEN under my Official Seal, this 30th day of January, 1961.

OSCAR TRAYNOR,

Minister for Justice.

EXPLANATORY NOTE.

The effect of the Order is to divide the State (apart from the Dublin Metropolitan District) into new District Court Areas and to appoint places and times for sittings of the District Court. Details of the composition of the new Areas and the places, days and times appointed for the sittings of the Court will be found in the Schedules to the Order.